Esileht » Uudis » Uudised »

Saaremaal lauldi Martin Körberi mälestuseks

08.08.2012 | | Rubriik: Uudised


Anseküla Maarja kogudus tähistas oma legendaarse õpetaja Martin Körberi (fotol) 195. sünniaastapäeva.
Nii Jämajal kui ka Salmel peeti jumalateenistus, kus lauldi Martin Körberi laule. Viljaka laululooja pärandit sai kuulda ka Kuressaare Laurentiuse kirikus kontsert-jumalateenistusel. See on kirik, kus asub Ansekülale kuulunud 14. sajandil Gotlandil valmistatud ristimisnõu.
Anseküla kogudus on kaua aega olnud kirikuta. 1944. aasta lahingutes hävinud Anseküla kirikust jäi alles vaid läänetorn, mis ehitati pärast sõda ümber majakaks. Kogudus käis väga palju aastaid koos Piirimetsa palvemajas.
Kolhoosi vanast katlamajast hakati endale kirikut ehitama. Ümberehitus lõppes 2011. aastal ja kogudus sai Salmele uue jumalakoja. Suurema osa töödest tegid koguduse liikmed vabatahtliku tööna. Oma panuse andis sõpruskogudus Soomest Luviast ning rahaliselt toetas ka Gustav Adolf Werk Saksamaalt.
Ligi 30-liikmelise koguduse juhatuse esimees on Tõnu Veldre, kes valiti mullu aasta juhatuseesimeheks. Koguduse hooldajaõpetaja on Anu Konks, kelle teenida on ka Jämaja kogudus.
Ligi 30 aastat Anseküla kogudust teeninud Martin Körberi (1817 Võnnus – 1893 Kuressaares) sulest on ilmunud 700 vaimulikku ja 300 ilmalikku laulu. Tema üks tuntumaid laule on «Ma olen väike karjane» (KLPR 426), mida lauldakse nii pühapäevakoolis kui ka kirikupingis.
53 aastat Mihkli kogudust teeninud praost Gustav Maarand on pärimuse kohaselt väikese karjase laulu kolmele salmile lisanud juurde neljanda ja seda laulis Eesti Kiriku lugejate reisiseltskond laupäeval Maarandi haual teda 100. sünniaastapäeval meenutades: Oh lõoke, oh lõoke, pea lõpeb sinu laul. Kuid mina laulan ükskord veel, seal taevas üleval.
Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)