Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ruhnu ootab 25. juulil külalisi

20.06.2012 | | Rubriik: Kirikuelu

Saja-aastase Ruhnu kiriku kooriruum. Sirje Simson

Ruhnu uuel kirikul täitub suve südames 100 aastat.

Kiriku pühitsemine oli vana kalendri järgi 20. juulil (ukj 2. augustil) 1912. Juubelit tähistav jumalateenistus toimub kolmapäeval, 25. juulil. Samale päevale on Ruhnus kavandatud ka Rootsi päeva üritused.

Meretagune püha
Ehkki Ruhnu koguduse õpetajal emeriitpraost Harri (Harry-Johannes) Reinul oli algselt soov jumalakoja juubelipäeva tähistada pühitsemispäevale lähimal pühapäeval, ilmnes külaliste kutsumise käigus, et logistiliselt, s.o laevagraafikust lähtuvalt, sobib meretaguse püha pidamiseks pigem siiski argipäev.
Ruhnu uue kiriku pühitsemisel saja aasta eest osales kuus külalisvaimulikku (kiriku pühitses Liivimaa kindralsuperintendent Theo­phil Gaehtgens). Sama arv vaimulikke teenis ka jumalakoja taaspühitsemisel 3. märtsil 1988: kiriku pühitses peapiiskop Kuno Pajula, kaasa teenisid Saarte praostkonna praost Elmar Reinsoo ja vaimulikud Joel Luhamets, Jaan Tammsalu, Jaanus Jalakas ja Mart Salumäe (kohalikku õpetajat polnud, sest kogudus oli alles taastamata). Tervisemured või hõivatus ei luba enamikul taaspühitsemisel osalenuist kahjuks seekord merereisi ette võtta. Aga traditsiooni hoida tahaks!

Kontserte kogu suveks
Uhiuus katamaraan Runö väljub Roomassaare sadamast teisipäeval, 24. juulil kell 18; samasse jõuab temaga tagasi neljapäeva hommikul kella 9ks (väljumine Ruhnust kell 7); peavarju saab koolimajas (endises pastoraadis).
Harri Reinu Ruhnus teenimise aastatel on juubilarist jumalakoda (üks Eesti kaunimaid kirikuid!) saanud ilusamaks, kui ta kunagi varem on olnud. Ja tema kõrval seisab, samuti korrasoleva ja võluvana, tosina aasta eest taaspühitsetud Eesti vanim puukirik.
Ruhnu uue kiriku juubelisuvesse on kavandatud juulis-augustis ka mitmeid muusikaüritusi. Imehea akustikaga kirikusse toovad esimesena külakosti Varju Kunz ja Kristiina Hoidre, seejärel laulab Pühalepa kirikukoor Anna. 20. juulil on oodata Mati Palmi (orelil Piret Aidulo), augustis kõlab keelpillimuusika Urmas Vulbi ning Toomas ja Thea Nestori esituses ja on tulemas veel laulukoore, sh meeskoorid Gaudeamus Tartust ja Absolventi Riiast.
Sirje Simson

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)