Esileht » Online » Online artiklid »

Rõngu pasunakoori vaskpillimängijad käisid Saksamaal

21.06.2011 | | Rubriik: Online artiklid

1.–5. juunil toimusid Saksamaal Dresdenis kirikupäevad, kus Eestimaad esindasid pillimehed Otepää ja Rõngu pasunakooridest.
Esimene esinemine oli Kolmekuningakirikus, kus mängisime koos Läti, Leedu ja Tšehhi pasunakooridega ning ka oma orkestriga eraldi, dirigendiks Andreas Altmann. Meie esituses kõlasid rahvapärane koraaliviis «Oh kui õndsad» ja Juhan Aaviku «Hoia, Jumal Eestit». Kirikus oli nii palju rahvast, et uksel pidi seisma tütarlaps plakatiga, millel kirjas, et vabu kohti ei ole.
Sedasi seal esinedes ja koos mängides oli uhke ja hea tunne ning ööbimiskohta trammiga sõites muljetamist palju. Järgmisel päeval tutvusime Dresdeni kesklinna vaatamisväärsustega: Brühli terrass, Õukonnakirik, Semperoper, Zwinger ja Saksi Šveitsi nime kandva vaimustava rahvuspargi Bastei kaljudega, mis kõrguvad Elbe jõe kaldal.
Võimsad maastikuvaated ja loodusime ning Dresdeni rikkuste avastamine oli hingekosutuseks kõigile. Laupäeval toimus linnaplatsil rahvusvaheline jumalateenistus, kus koraale ja vahepalu esitas suur rahvusvaheline pasunakoor.
Dresdeni linnatänavail võis kohata mitmesuguseid atraktsioone: pantomiimi, vaskpillimängijaid, lauljaid, ksülofoni- ja saksofonimängijaid. Siin tuli ka meie kõige noorematel pillimeestel idee mängida tänaval pilli. Tore oli vaadata ja kaasa elada Imre Leopardi, Magnus Leopardi, Mait Petersoni ja ansambli juhendaja Arno Antoni tromboonikvarteti esinemisele. Nende kava koosnes 17.–18. sajandi muusikast. Mõeldud, tehtud.
Saabus õhtu ja väga palju pillimehi (umbes 2000) suundus Brühli terrassi treppide poole «Pasunaserenaadile». Kontserdil esines suur koondorkester ja Dresdeni Semperoperi diksiländansambel. Selline kooslus valmistas eriti suurt heameelt meie kullafondi kuuluvatele pillimeestele Enn Urbmetsale ja Ülo Reidolfile, sest nii mõnedki lood olid nende repertuaaris kuuekümnendatel aastatel.
Suur orkester andis võimsa tunde: me kõik kuulume kokku ja armastame väga pillimängu. Koos musitseerides tuli välja nii mõnigi raske lugu –Händeli «Marss» oratooriumist «Josua», Mozarti «Preestrite marss» ooperist «Võluflööt».
Ja jõudiski kätte suur pühapäeva jumalateenistus, kus osales 6000 pillimeest.
Loodame, et see reis ja võimalus osaleda niisugusel üritusel täitis meie südamed helidega, mis annavad jõudu tegelda pillimänguga ja rõõmu igasse päeva.
Lõpuks, kes olid need tublid, kes võtsid ette pika reisi Dresdeni kirikupäevale: dirigent Arno Anton, Virgo Papagoi, Ilmar Säde, Enn Park, Enn Urbmets (trompetid), Hillar Napritson (altsarv), Mait Peterson, Magnus Leopard, Ülo Reidolf (tromboonid), Imre Leopard (tuuba), Külli Teearu (klarnet).
Eriline tänu Helika Gustavsonile, EELK Kirikumuusika Liidust, kes aitas suhtlemisel kirikupäevade korraldajatega.
Reisimuljeid vahendas
Külli Teearu

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)