Esileht » Uudis » Esileht »

Roman Toi jälle kodumaad külastamas

07.09.2010 | | Rubriik: Esileht, Uudised

«Kirjutage ja avaldage head vaimulikku muusikat,» pani Roman Toi Eestis käies kirikumuusikutele südamele. Mari PaenurmEsmaspäeval külastas Eesti Kiriku toimetust organist, helilooja ja dirigent Roman Toi, kes on viimased nädalad kodumaal veetnud.
«Mulle nagu paljudele teistele ei ole päris mokkamööda meie jagamine kodu- ja väliseestlasteks,» sõnas 94aastane hoogne ja särav kirikumuusik. «Eks me, kaugemal olijad, ikka ulgueestlased oleme.»
Roman Toi kodumaa-külastusse on mahtunud rõõmsad kohtumised sõprade-tuttavatega, arutelud kirikumuusikutega nii Tallinnas kui Viljandis, lahkunud sugulaste mälestustalitus Suure-Jaanis. Eesti Kiriku toimetuses võeti kokku Eesti ajalugu, mida ilmestasid asjakohased seigad korporatsiooni Vironia käekäigust, 1990. aasta üldlaulupeost ja organisti igapäevast.
Roman Toi sõnum kiriku kaastöölistele oli ajas muutumatu – vaimulik ja organist teevad oma tööd koos, muusika peab sõnalist osa toetama. Ja vastupidi. Repertuaari rikastamiseks kutsus kaasmaalane siinseid muusikuid vaimulikku heliloomingut kirjutama ja seda avaldama. Oma tööst kõneldes sõnas vanahärra, et saab pühapäevased piiblitekstid õpetajalt juba neljapäeval, et siis oma muusikaline sõnum öeldavaga kokku sobitada.
«Mulle on Toronto Peetri koguduses nüüdsel elektroonika ajastul ka kellamehe kohustused usaldatud. Selle kõla valjust saab reguleerida ja võite ainult ette kujutada, kuidas tervitab meie kirik kuuljaid siis, kui Toil juhtub hea tuju olema,» muheles maestro.
Mari Paenurm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)