Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ristiinimesed räägivad Jumalaga lauldes

15.02.2012 | | Rubriik: Kirikuelu

Värske repertuaariga teevad tutvust koorivanem Mall Sume (vasakult), dirigent Marika Kahar ja staažikad kooriliikmed Vaike-Aino Nuka ning Lea Nebukat. Tiiu Pikkur

Tallinna Kaarli koguduse segakoor, koguduse vanim muusikakollektiiv, tähistab 60. sünnipäeva.

Koori asutas 1952. aasta veebruaris helilooja ja dirigent Hella Tedder ning juhatas seda ühtekokku 40 aastat. Marika Kahar alustas dirigendina 1984. aasta sügisest. Segakoor on esimene ja suurim sõja järel asutatud muusikakollektiiv Kaarli koguduses.
Hella Tedder kirjutas koorile mitmeid laule, kollektiivi kümnendaks aastapäevaks kirjutatud «Sull’ olgu au» on saanud koori motolauluks. Koorile on laule pühendanud ka helilooja Harry Kõrvits.
Segakoori võib esinemas kuulda kord kuus Kaarli kirikus jumalateenistusel, aga ka teistes Eestimaa kirikutes. Eesmärgiks on just maakirikuid külastada, et vaheldust pakkuda, ja ka kooril on huvitav uutes kohtades laulda. Käidud on Soomes ja Lätis. Lauldud on praostkonna ja üldkiriklikel laulupäevadel, I advendipühal Raekoja platsil, ka 1994. aasta üldlaulupeol.
Koos on lauldud Nõmme Rahu koguduse, Tallinna Jaani koguduse ja Alfred Karindi nimelise segakooriga. Viimasest on saadud juurde lauljaidki. Pikima staažiga laulja on bass Neeme Turi, auliikme staatuse on teeninud mitu üle 20 aasta kooris kaasa löönud tublit lauljat. Ei ole ka erand, et lauldakse mitmes kooris korraga. Näiteks endine koorivanem Vaike-Aino Nuka ja Lea Nebukat laulavad ka naiskooris. Ärni Kiisküla aga n-ö põhikohaga Nõmme Rahu koguduses, kuid jõuab veel Jaani koguduse segakoori ja Kaarlissegi.
Hea koostöö on olnud mitme solistiga, näiteks lauljate Kaie Konradi, Veera Taleši, Moonika Suti, Jaan Arderi ja Aare Saaliga ning instrumentaalsolistide Meelis Vahari, Toomas Buberti, Risto Mikkeri ja Henri Lendiga.
Eile andis koor Kaarli kirikus kontserdi ja pühapäeval, 19. veebruaril teenib samas jumalateenistusel kaasa, meeles Evald Saagi sõnad: vanaristi­inimesed rääkisid Jumalaga lauldes.
Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)