Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Riik ja kirik tähistasid üheskoos vabariigi iseseisvust

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

24. veebruaril tähistas Eesti Vabariik 96. iseseisvuspäeva.

Sel aastal toimusid vabariigi iseseisvuspäeva pidustused Pärnus.
Päevakavas oli palju traditsioonilisi üritusi: lipuheiskamine päiksetõusul, pärgade asetamine vabadussõjas langenute ausamba jalamile, paraad, jumalateenistus Pärnu Eliisabeti kirikus, riigi teaduspreemiate jagamine Endla teatris ja õhtune presidendi vastuvõtt Pärnu kontserdimajas.
Kuna suur osa neist tegevustest toimus väljas, lootsin, et eelmiste päevade vihm ja udu võtab nagu Eestimaagi päeva vabaks ja naudib ka hoopis vaatemängu.

Õhus oli kevadet
Kõigi asjaosaliste õnneks just nii juhtuski ja 24. veebruaril oli ilm mitte ainult päiksepaisteline ja selge, vaid veebruari kohta ka haruldaselt soe. Selle üle tundsid rõõmu nii paraadil tunde südikalt valves seisnud sõdurpoisid kui ka rahvas, kes nende tegevust vaatama oli tulnud.
Harva õnnestub veebruarikuus nii kaunist päiksetõusu näha nagu sel hommikul Pärnu Vabaduse platsil – justkui märk, et vabariigi 96. sünnipäev tuleb eriti kaunis ja mälestusväärne.
Ja tõepoolest, kevade tunne oli märgatav kõigi vastutulijate ja pidutsejate olekus, keda sel päeval suurel hulgal läbi Pärnu linna vooris. Jumalateenistusele rutates ei näinud ma vist ühtki õnnetut nägu terves linnas.
Kesklinnas asuv kaunis Eliisabeti kirik oli puupüsti täis. Pühakotta oli kogunenud diplomaatiline korpus, nooremaid-vanemaid kirikuskäijaid, kohal oli peaminister Andrus Ansip ja mitmed valitsuse liikmed. Jumalateenistusel jutlustas peapiiskop Andres Põder, kaasa teenisid praost Enn Auksmann ja EKNi liikmeskirikute juhid: metropoliit Stefanus, EKNi asepresidendid Meego Remmel ja piiskop Philippe Jourdan.

Olles ise paremad
Ka jumalateenistus säras väljast tuleva päiksevalguse käes. Meeleolu oli ühtaegu mõtlik ja harras, kui peapiiskop oma jutluses toonitas, et igaühel on võimalik Eesti elu edendada ja, nagu Jeesus mäejutluses ütleb, «maa soolaks olla», olles paremad lapsevanemad, paremad abikaasad, paremad töökaaslased, paremad kodanikud ja inimesed. «Nii muudame elu elusamaks ja Eestit ilusamaks. Siin maailmas pole kartust üle soolata …»
Peapiiskop tuletas meelde ka eetilise esseistika auhinna võitnud Toomal Pauli ja meie seast lahkunud Enn Soo­saart.
Igati väljatoomist väärt on ka koguduse diakoni ja peaorganisti Jaanus Torrimi inspireeriv pillimäng, meisterlikult esitas ta Edgar Arro «Oh Jeesus, Sinu valu».
Helgust lisasid segakoor Endla, Pärnu kammerkoor ja tütarlastekoor Elise.
Pärast lõpulaulu («Hoia, Jumal, Eestit») siirdusin koos Pärnu rahvaga paraadi vaatama. Kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terrase järel pidas lühikese, kuid tabava kõne sõna tähendusest kodumaa-armastusena kaitseväe peakaplan Taavi Laanepere.

Diana Tomingas

Eesti Vabariik
23. veebruaril 1918 loeti Pärnus ette Eesti Maapäeva vanematenõukogu poolt vastu võetud «Manifest kõigile Eestimaa rahvastele».
24. veebruaril 1918 Tallinnas avaldatud manifestiga kuulutati välja sõltumatu ja demokraatlik Eesti Vabariik.
Eesti vabariigi 96. aastapäeva pidustused toimusid Pärnus.