Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Restauraator kardab Jaani kiriku kokkuvarisemist

03.11.2008 | | Rubriik: Online artiklid

 

Tunnustatud restauraator Imre Tael kardab, et Vabaduse väljaku ehitustööd on Jaani kiriku varisemisohtlikuks muutunud, kuid ehitusjärelevalveamet probleemi ei näe.

Toomkiriku torni ja katuse ja Raekoja restaureerimisel osalenud Imre Taela sõnul ei tohiks Jaani kirikut praegu enam inimestele avatuna hoida. „See, et see praegu avatud on, on hullus,“ ütles Tael. „Minu jaoks on see varisemisohtlik.“

Restauraatori hinnangul viitavad kiriku põrandas olevad praod sellele, et varisemisohtlik on terve hoone.

„Kuidas need praod sinna said? Kui põrand vajub, siis järelikult pinnas taldmiku (vundamendi alumine osa – toim) alt liigub. Kogu Jaani kirik seisab praegu sidemete najal püsti,“ rääkis restauraator.

Taela sõnul vajub pinnas kiriku alt ära sellepärast, et Vabaduse väljaku parklat ehitav firma Oma Ehitaja pole kaevetöid korralikult teinud. Ühe veana toob Tael esile selle, et kaeveala Jaani kiriku poolses servas puudub vaiarida, mis takistaks kirikualuse pinnase ära valgumist.

Firmalt Oma Ehitaja restauraatori süüdistustele kohe kommentaari saada ei õnnestunud.

Tallinna linnaplaneerimisameti ehitusjärelevalveteenistuse direktor Rain Seier Jaani kirikut varisemisohtlikuks ei pea. „Mina ei usu sellesse,“ sõnas Seier.

„Jaani kirikus on väiksed praod jah, aga sinna on on pandud kipsist majakad peale. Majakad tähendavad sisuliselt seda, et kui põrand edasi vajub, siis tõmbab see kipsi ka sisse. Aga sellist asja ei ole olnud,“ selgitas Seier ja kinnitas, et ehitusjärelevalve on kursis Vabaduse väljakul toimuvaga. „Me jälgime seda ja suuname.“

Seieri kinnitust mööda tehti Jaani kirikule oktoobri keskel ekspertiis, mis tuvastas, et praod on tekkinud parkla sissesõidu ehitamisest.

Jaani kiriku koguduse vaimuliku Jaan Tammsalu sõnul on Oma Ehitaja kogudusega ühendust võtnud ja soovinud kahjud korvata. Tammsalu kinnitas, et hetkel pole kogudus veel ehitajalt raha küsinud.

„Hetkel ei maksa need praod midagi, aga vaatame, mis edasi saab – kui põranda sees olevad küttetorud katki lähevad, siis see juba maksab,“ selgitas Tammsalu.
 

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)