Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Repliik. Naisteta saab ikka…

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Soome keeles on selline sõna kui tosimies. Eesti keelde ei anna seda kuidagi tõlkida, aga tegemist on mehega, kelle jaoks naise koht on rusika ja pliidi vahel. Seda «kõva mehe» tiitlit kasutavad nii naised kui mehed, kelle jaoks Jumal on loonud maailma kahesoolised olendid ja kes ei leia selles midagi kummastavat.
Olen korduvalt kuulnud ja usun, et vaimulike elu on ülimalt töö- ja stressirohke. Seda enam paneb mõtlema, kui palju peab inimesel olema tühja (loe: tühist) aega, et kirjutada Meie Kirikule, Eesti Kirikule või kuhu tahes naisteoloogide ühendusest, selle otstarbekusest, soovist vaimulike konverentsi ajal omavahel kokku tulla, anda hinnanguid ja soovitusi lapsekingadest väljakasvamiseks ja – üllatus-üllatus – muidugi Galaatia kirja tsiteerimisest (polegi teist tsiteeritud varem) ning tagatippu vaimulikkonna teavitamine, mis riietes kavatseb üks naisvaimulik järgmisele vaimulike konverentsile ilmuda.
Alustame sellest, et Eesti Vabariigis on olemas naised, mida me kõik oleme ka märganud. Seega pole midagi loogikavastast, kui me märkame neid ka vaimulike seas. Naisvaimulik on Eesti riigis legaal­ne staatus. Sellest ei saa üle ega ümber. Mis siis teha? Stalini ajal kehtis selline «kuldreegel»: pole inimest, pole probleemi. Aga enam ei ole ju Stalini aeg.
Kuldreegel: tee teisele seda, mida soovid enesele, on olemas olnud ja on kõigis usundites. Ei ole vaja keskpärasest paremat mõistust, et sellest aru saada.
Edasi: igal pool maailmas korraldatakse naisteoloogide konverentse, ka see on seadusega kooskõlas.
Milleks muretseda kellegi lapsekingade pärast, kui psühholoogid loevad vaimse tervise üheks näitajaks lugupidavat suhtumist vastassugupoolde? Milleks muretseda nunna­kloostri pärast, mehed ei lähe ju sinna? Mis tähtsust omab, missuguse rõivaesemega vaimulike konverentsile tullakse? Tähtis on, et ei tuldaks rõivasteta. Ja milleks muretseda, et ideed ka sõnadest kaugemale jõuaksid? Kui tihti on teoloogide hulgas sõnadest kaugemale jõutud? Siin on 1000 aastat sama mis üks päev ja vastupidi.
Lõpetuseks Simone de Beau­voiri sõnad: «Keegi ei ole naiste vastu ninakam, rünnakuhimulisem ega halvusta neid rohkem kui oma mehelikkuses ebakindel mees.»
Miks mees oma mehelikkuses ebakindel on, see on juba teine teema.

Miina Piir,
pastoraalseminari üliõpilane