Esileht » Uudis » Esileht »

Rännak prohveti hauale

24.08.2011 | | Rubriik: Esileht, Uudised

Eesti Piibliseltsi peasekretär Jaan Bärenson asetab lilled Karl Reitsi hauale. Eesti Piibliseltsi arhiiv
Eesti iseseisvuse taastamise 20. aastapäeva tähistamise eelõhtul, 18. augustil külastas Eesti Piibliseltsi esindus prohvet Karl Reitsi hauda.

Karl Reitsi mõrvamisest möödus juulikuus 70 aastat. 1941. aasta juunis-juulis oli ta Pikknurmes oma sugulasi Jumala sõnaga julgustamas.
Minnes paarkümmend kilomeetrit eemale Kuriste valda Siimuste külla, jäi ta ette relvastatud salgale, kes Eesti suurima sõnaprohveti surmas. Et rinne lähenes, maeti Karl Reits samasse.
Prohveti ümbermatmist Kursi kihelkonna Puurmanni valla Pikknurme küla Otti talu erakalmistule toimetas 1942. aasta 1. mail piibliseltsi juht õpetaja Hendrik Kokamägi.
Karl Reits on jäänud rahva mällu kui turujutlustaja, kes liikus 1930ndatel ringi ja kuulutas peatse armuaja lõppu.
Pärast Karl Reitsi surma leiti tema taskust sõbrale saatmata jäänud kiri, kus read:
«Mina tahan sulle teada anda kõik, mis Jehoova Jumal mulle on teada andnud Eesti riigi kohta.
See ilus vabariik, mida Jumal on eesti rahvale andnud, võetakse nende käest ära, sellepärast et juhid ja rahvas on unustanud oma Jumala. Ja see antakse ära.
Riigijuht annab riigi vabatahtlikult ära. Sest mis tarkus on ühel juhil, kellel pole Jumalat. Suur ehmatus tuleb juhtide peale, nad vangistatakse ja viiakse ära ja rahvast satub ikke alla, kus ta saab tunda nälga ja janu ja kannatusi.
Tuli tuleb linnutiivul äkitselt alla tema linnade peale ja ühelgi ei ole olemist. Ja paljude maade linnad hävitatakse ära ja mitmed rahvad satuvad viletsusse. Eesti rahvas paisatakse laiali, seni kui ta saab ära kaotatud.»
Karl Reitsi haual käisid EPSi esimees Tiit Salumäe, nõukogu liige Mati Soode, juhatuse liige Mart Rannut ja peasekretär Jaan Bärenson. Prohveti haual tänati Jumalat Eesti vabaduse eest ja mõeldi tänumeeles Jumala meestele.
Eesti Kirik

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)