Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

RAAMATULETILT

06.10.2006 | | Rubriik: Kultuurielu

Manilaste laule.
ja
Aarne Lassi.
Jumalata Jumalaga.
Manilaste laule.
Johannes Esto Ühing. Tartu, 2006.
Manihheism ehk manilus on gnostitsismi vool, mille rajas 3. sajandil elanud Mani. Manihheistlike hümnide kogumik pärineb 4. sajandist, kuid kindlasti sisaldab ta osi, mis on pärit varasemast ajast. «Manilaste laulude» vanimaks osaks peetakse «Tooma psalme», mis dateeritakse 3. sajandi viimasesse veerandisse. «Manilase laulude» kogumik jaguneb mitmeks osaks. Jaotuse aluseks on autorid, kellele hümnid omistatakse, samuti isikud ja pühad, kellele ja millele psalmid on pühendatud. Nii omistatakse «Tooma psalmid» ja «Isand Herakleidese psalmid» kahele Mani jüngrile, Toomale ja Herakleidesele, ning «Matkavendade psalmid» manihheistlikele rändjutlustajatele, kes kuulusid nn täiuslike hulka. «Psalmid Jeesusele» näitavad, kuivõrd oluline oli Jeesuse kuju manihheistlikus vagaduses, «Beema psalmid» olid aga seotud manihheistliku beema pühaga, mida manilased tähistasid veebruaris-märtsis Mani mälestuseks.

Aarne Lassi.
Jumalata Jumalaga.

Tartu, 2006
Tartlane Aarne Lassi (54) on välja andnud oma kulu ja kirjadega tagasihoidliku luuleraamatu «Jumalata Jumalaga» kahesajas eksemplaris.
Kogus on luuletusi aastatest 1970–2006. Eluaeg ehitusel ja haljastuses töötanud mehe jumalaotsingud on viinud veendumuseni, et «ainult risti läbi tuleb võit». Tema luuletused on julgustuseks neile, kes on rasketes oludes ja otsivad päästet, sest ka «lootusetus seisus võib sädet leida».
Raamat on müügil Tartus Pauluse ja Tallinnas Logose raamatupoes.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)