Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Puhja kirikus on kivipõrand

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Puhja kirikus toimus pühapäeval, 12. juunil kiriku vastse tellispõranda valmimise tänujumalateenistus.


Puhja kirikus toimus pühapäeval, 12. juunil kiriku vastse tellispõranda valmimise tänujumalateenistus.

Jutlustas titulaarpraost Eenok Haamer, pihikõne pidas praosti kt Vallo Ehasalu. Muusikaliselt teenisid kaasa Eveli Pruuli, Katrin Nuume ja ansambel Dionysus, Triin Norman ja 4 Sõpra, Nõo kiriku meeskoor, Puhja kirikukoor ja naiskoor Läte _ valdavalt muusikud, kes heategevuskontsertidega kogusid raha kirikupõranda heaks. Külla oli tulnud Eschwege kammerkoor Saksamaalt Valga praostkonna sõpruspraostkonnast.

Rahva rõõm ja tänulikkus

 

Puhja koguduse diakon Tiit Kuusemaa ütles, et pidulik sündmus ajastati samale ajale kirikupäevadega, et väliskülalised saaks osa mõlemast sündmusest.

Kirik oli pilgeni rahvast täis, valitses ülev meeleolu. Kaks ja pool tundi kestnud jumalateenistus oli kui hulk ehedat rõõmu ja aeg ei tundunud kirikulistele ebatavaliselt pikana. «See oli kui suur ristimispidu. Ilmaletuleku vaev ja valu olid möödas ja nüüd oli saabunud aeg rõõmustada,» ütles Tiit Kuusemaa.

Vammist kahjustanud vana põrandat asuti eemaldama omal jõul ülemöödunud sügisel. Talgulised vedasid möödunud suvel kiriku tühjaks mullast, ehitusprahist ja kividest, et vastne tellispõrand tuleks kõrgusele, kus ta poole tuhande aasta eest oli olnud. Umbes poolsada fanaatilist talgulist säästsid sadu tuhandeid kroone.

Tänavu jaanuaris alustas OÜ Wunibald Ehitus uue põranda paigaldust. Töö ja materjali maksumus oli üle 490 000 kr, koos lisakuludega läks vastne põrand maksma isegi üle poole miljoni krooni. See on isegi odav, sest põrandakivid tulid Puhja kirikule suisa tasuta Tartu Jaani kiriku põrandatelliste ülejäägist. Ja mis Puhja kiriku põrandast üle jäi, neist kividest jätkus veel Simuna kiriku kabeli tarvis.

Jumala ja inimeste abiga

 

Suuremad toetajad olid paradoksaalsel kombel väikeannetajad, kelle rahatilkadest tuli «rahameri». Teadaolevaid annetajaid oli ligi 700, koos anonüümsete toetajatega küünib see arv arvatavalt üle 1000. Suurematest panustajatest nimetas Tiit Kuusemaa Puhja ja Rannu koguduse lauljaid Dionysiosest Miina-Liisa Kuusemaa eestvedamisel. Nad laulsid Eesti ja Soome, Rootsi ja Läti kirikutes ning andsid välja CD, mille tuhandene tiraaþ on juba otsakorral.

Põranda rajamiseks asutatud SA Puhja Kirik arvele koguti umbes 160 000 krooni üksikannetustest, mis enamasti olid 50_500 krooni.

Algse projekti järgi pidanuks uus kivipõrand maksma ligi 390 000 kr. Sellest võttis kogudus sihtasutuse kaudu kanda 150 000 kr, riigilt lisandus riikliku pühakodade restaureerimise programmi raames 240 000 kr. Paraku kujunesid tegelikud kulud umbes 100 000 krooni võrra suuremaks ning täna pole veel selge, kust tuleb selleks raha. Puhja kogudus loodab, et lahkeid annetajaid jätkub veelgi ja nii on SA Puhja Kiriku arveldusarve 10220031803017 avatud uuteks annetusteks.

Tiit Kuusemaa on kindel, et kuigi kaunis kivipõrand on Puhja kandi rahvale suure rõõmu põhjuseks, ei tähenda see muretut põlve. Nimelt laseb kiriku katus solinal vett läbi (veel ööl enne kirikupõranda pühitsemist oli suur sadu ning tuli panna ämbrid läbitilkuvate kohtade alla). «Senise kogemuse põhjal on hoopis tugevam tunne Jumala, rahva, riigi ja sõprade abiga edasi minna,» sõnas diakon Kuusemaa.

Meeli Pärtelpoeg