Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Pühapäeval mõtleme emadele

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Maikuu 2. pühapäeval tähistame emadepäeva.
Vaid kolmetäheline sõna «ema», aga kui palju sügavat sisu. Inimene, kellega kohtutakse esimesena siia ilma tulles. Sõna, mida lapsed enamasti esimesena ütlema ja kirjutama õpivad. Ja igavesest ajast igavesti edasi antav käsk: «Sina pead austama oma isa ja ema», mis järgneb kohe jumalikele käskudele-keeldudele. Meenub näiteks kas või grusiinlaste kadestamisväärselt eriline austus emade vastu.
Lähendada emasid ja lapsi

1907. aastal Ameerikast õpetajanna Ann Jarvise üleskutsest alguse saanud liikumine levis kiiresti üle maailma ja jõudis naiste Karskusliidu kaudu Eestisse – 1922 peeti Uderna koolimajas esmakordselt emadepäeva koosviibimine.
Kaks aastat hiljem defineeriti emadepäeva eesmärk: «Emadepäeva korraldamise siht on laste ja vanemate vahekorra ligendamine, iseäranis aga tähelepanelikkuse ja austamistunde kasvatamine oma emade vastu, kes seda oma «suure tööga» võrreldes väga vähe tunda saavad.» 1939. a avati Elva järve ääres emade puhkekodu, siis aga…
Tuli uus õpetus: perekond on ühiskonna alus, aga naine kui ema oli pigem tabu, esiplaanile tõusid töösaavutused. Paljudes kodudeski vajus emadepäev unustusehõlma.
Tubli on tubli

Teadagi, et emaksolemine rõõmude kõrval palju tegemisi pakub. Siiski jagub tublidel emadel jõudu, tahtmist, oskusi muudelgi aladel silma paista. Senini meeste pärusalaks olnud preestriametis teenib praegu 26 naist, kolm õrnema soo esindajat on emerituuris. Lisaks hulganisti teisi töötegijaid ja paljud neist on emad, pealegi mitme lapse emad. Küsisime meie tublidelt emadelt, mida nende jaoks tähendab emadepäev.
Margit Lail
, Kanepi koguduse õpetaja, 5 lapse ema:
Emadepäev on kindlasti minu jaoks tööpäev, sest sel päeval lõpeb pühapäevakool. Lapsed tulevad teenistusele ja kingivad kirikusse tulnud naistele lilli ja saavad oma tunnistused. Pärast peame piknikku – seegi võtab oma aja ja tegemise. Teiselt poolt on oma lastega seotud asjad: muusikakoolis kontsert, koolis kevadpidu, lasteaias oma pidu või väljasõit, kuhu isa ei saa saata.
Tavaliselt püüame perega surnuaias käia vanaema haual. Hooldekodudes ootavad vanad lapsi oma eeskavadega. Mõnel üksikul pühapäeval on vaid üksik teenistus, et, jalad rinnale, ja teed, mis tahad. Enamasti on käed-jalad jooksmist täis. Emadepäev on muidugi natuke teistmoodi – see on lastega toimetamine, annab teisi nüansse.
Vahel mõtlen, et üksikul inimesel oleks kirikutööd lihtsam teha, aga seal on omad miinused. Kui asjad hästi välja ei tule või väsimus peale tuleb, siis on, mille nimel pingutada. Aga töö kõrvalt pere vaieldamatult kaotab, pean ikka vaatama, et tööasjad enne kalendris on. Samas saab paljusid asju lastega koos teha, oma perega tehakse paljud koristamised, talgud. Ja on lapsi, keda pühapäevakooli saata või leeri koos sõpradega. Sellest on ikka kasu – saab numbreid juurde.
Maris Lend,
kirikumuusik, 6 lapse ema:
On välja kujunenud, et tavaliselt esineme sel päeval Jaani kirikus. Kuna juhatan seal lastekoori, siis alati laulame ja mängime pilli. Meil on pereansambel, kellega esineme aeg-ajalt, kuid pereansambel oleneb sellest, kuidas pere kokku tulla saab – mõni laps on juba täisealine ja elab oma elu.
Lapsed teevad mulle emadepäeval alati ise tordi ja toovad kohvi kandikuga voodisse. Eks ma üldiselt tean, mis sellel päeval ees ootab, aga üllatuseks võib olla näiteks tordi suurus, mõnikord võib see olla üks meeter korda pool meetrit. Ja alati on ilus lillekimp. Loodan, et see tuleb tore päev – siiani on küll olnud.
Anna Humal
, Tartu Pauluse koguduse organist ja koorijuht, 4 lapse ema:
Emadepäev on meie pere jaoks tavaline pühapäev: vara üles, söök valmistada, lapsed sööta ning riietada, vajalikud noodid, riided, toidud, mänguasjad ja käru kaasa, võimalusel harjutada ning kirikusse.
Kui laulab minu juhitav koor, peame olema kohal vähemalt tund enne jumalateenistuse algust. Koorile repertuaari valides mõtlen alati, mida võivad mõtelda või tunda sel päeval emad, aga ka vanaemad ja isad. Sõnum peaks jõudma ju igaüheni. Kui koor ei laula ja ainult mängin, siis on kaks jumalateenistust ja pühapäevakooli lastele tunnistuste jagamine. Kui kõik läbi, on oma lapsed väga väsinud.
Kiirustame koju väiksemaid söötma ja magama panema. Peale mõningast koristamist algab meie jaoks päeva puhkepool. Sellega kaasnevad lilled ja laste meisterdatud asjad. Peame kindlasti meeles minu ja abikaasa Priidu ema. Sõltumata ilmast on see soe päikseline kevadpäev. Juba 8 aastat.
Rita Pokk
Kristel Neitsov