Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Püha Vaimu koguduse noortetöö edu pant on usaldus

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Püha Vaimu noored ja õpetajad emadepäeval kiriku õues kevadpäikest nautimas.  Tiiu Pikkur

Emadepäeval peeti Tallinna Püha Vaimu kirikus perejumalateenistust, kus osalesid koguduse noored liikmed: laulsid pühapäevakooli lapsed ja koguduse noorteansambel, pühakirja lugejadki olid noored.

Solveig (15), Liis (15), Eva (16), Ragne (17), Reane (18), Liis (17), Elmar (19), Jakob (19), Karl (19), Keio (22) jt – kokku 15 aktiivset noort on üks hästi kokkuhoidev seltskond, kes välja kasvanud koguduse pühapäevakoolist või hiljem leerikooli kaudu liitunud. 

Kuidas elab iidse kiriku järelkasv?
Kogudusemaja saalis emadepäeva kohvilauas noorte ja nende õpetajatega jutule saimegi. Mis toob noori kirikusse? Siin on tore olla, hea seltskond on ja me ise teeme endale ka olemise toredaks – on üldine arvamus. Noortel on oma pesa ehk kogudusemajas oma ruum kooskäimiseks. Vähemalt kord kuus, mõnikord sagedamini saadakse seal kokku, mängitakse lauamänge, aetakse juttu, saab nalja ja naeru nagu noortel ikka. 
Tõsisemalt tegeldakse laulmisega, harjutus on kord nädalas. Sellest ajast, kui Kristina Teresa Kurg asus noorteansamblit juhendama, on lauluoskus kõvasti arenenud. «Peamiselt laulame perejumalateenistustel, mis on kord kuus,» räägivad noored, kelle hulgas neid, kes lihtsalt lustist laulavad, kui ka oma tulevikku lauljana nägevaid noori.
Kuid ega ainult linnamüüride vahel aega mööda saadeta. Huviga oodatakse suvist reisi Islandile, kus kümnepäevases laagris kohtuvad kirikunoored Eestist, Soomest, Saksamaalt ja Islandilt. See on juba traditsiooniline igal aastal erineval maal toimuv noortelaager. Võõrustajaks on olnud ka Püha Vaimu kogudus ja noored. Kogudus on Islandile sõitu omalt poolt toetanud.
Noored on asjasse tõsiselt suhtunud ja teavad, et niisama lihtsalt selliseid laagreid ei tehta. «Oleme kõik laagriks põhjalikult ette valmistanud ja teised maad ka. Kui Euroopa ametnikud kiidavad meie kavad heaks, siis laager toimub.» Praeguseks on heakskiit olemas ja juulis sõidetakse Islandile. Ühislaagrite üks mõte on see, et suheldaks ka muul ajal. «Meil on küll neid, kellega ka laagriväliselt suhtleme. Oleme külaski käinud.» Üksmeelselt leitakse, et keeleõppimisele on see väga heaks praktikaks.
«Teeme ära!» talgutel olid väljas ka Püha Vaimu noored. «Tassisime siin kogudusemajas ära suure hulga kive ja laudu. Aprillis tegime tööd ka koguduse Kadrioru maja juures.»
Suures linnas on noortel palju võimalusi aega veeta. Mis toob neid kiriku juurde? Tuleb leida linnamüras ka rahu ja vahelduseks n-ö lärmist välja tulla, on arvamus. Aga hinnatakse ka head seltskonda ja toredaid inimesi.

Kogudus toetab
Diakon Eha Kraft on see inimene, kes koguduse laste- ja noortetöö eest hea seisab. Eha on õnnelik, et tal on tublid abilised ja et koguduse juhatus neid igati toetab. «Seda kõike ei oleks, kui poleks koguduse tuge ja kannatlikkust.»
Lisaks eespool nimetatud rahvusvahelisele laagrile korraldatakse igal suvel kümnepäevast leerilaagrit. Osalevad ka oma noortest sirgunud rühmajuhid, kes hoolitsevad meelelahutusliku osa eest. Laagrit peetakse traditsiooniliselt ühe koguduseliikme talu maadel Tallinna lähistel. Seegi laager ulatub piiride taha, sest on Soome sõpruskoguduse Ylöjärvi leerikooliga ühine.
Eha Kraft ütleb, et noortetöösse on koguduses väga tõsiselt suhtutud ja teadlikult praegust noorterühma kujundatud. «Üks asi, mis neid noori siin hoiab, on ka see, et kirik on olnud neile esimene tööandja. Meie kirikus käib palju turiste ja noored töötavad pühakoja valvelauas ning kirikumehed on ka noored. Meil on pika ajalooga ja kunstiväärtuslik kirik. Noored tunnevad selle ajaloo vastu huvi ja oskavad ka külastajate küsimustele vastata. Võib öelda, et neil on professionaalne huvi ajaloo vastu,» ütleb Eha ja lisab, et see kõik on tänu usaldusele noorte vastu teoks saanud. «Kui sa kutsud noored midagi tegema, siis pead olema valmis aktsepteerima, kuidas nemad seda teevad.»
Kõige väiksemad käivad pühapäevakoolis, mis toimub pühapäeviti jumalateenistuse ajal. Vanemad saavad segamatult kirikus olla ja laste aeg on täidetud.
Koguduse pühapäevakoolilaste lauluõpetaja Liilia Kotkas ja noorteansambli juhendaja Kristina Teresa Kurg pälvivad ainult kiidusõnu. Harjutamas käiakse kord nädalas. Noorte juhendaja Kristina Teresa on tublit tööd teinud ja juulis on üks esmaspäevane muusikaõhtu noorteansambli täita. Eha jutust käib läbi taas usalduse teema.

Õppida koos noortega
Koguduse juhatuse praegune esinaine, kauaaegne koguduse liige Ülle Gunin on koguduses mitmeid aegu näinud, ka selliseid, kus noorem põlvkond lausa kadunud oli. «Kui meile tuli tööle Eha Kraft, siis arutasime, kuidas olla üks ühine (noored-vanad) kogudus. Leidsime, et noori tuleb võrdväärsena koguduse töösse kaasata. Et mul on kolm last, kellega saan kõigest rääkida, siis on mul isiklik kogemus noortega suhtlemiseks ja nende mõistmiseks. Oluline on nendega koos õppida.»
Ees ootab suvi: laagrisuvi, töösuvi, laulusuvi ja mida veel. Ülle Gunin, Eha Graft ja Püha Vaimu noored loodavad, et sügisel nende read täienevad, et juurde tuleb sõpru, kes heast seltskonnast, laulust, ühisest töörõõmust ja aeg-ajalt linnakärast tagasitõmbumisest hoolivad. Kirik on avatud kõigile.
Tiiu Pikkur

Tallinna Püha Vaimu koguduse laste- ja noortetöö
Pühapäevakool alustab 4. septembril kell 11
Oodatud on lapsed vanuses 3–12
Juhataja Eha Kraft, õpetajad Heidi Mäeots ja Marie-Christine Väli
Lisainfo: eha.kraft@eelk.ee, 5344 3555
Noored käivad koos kogudusemajas oma pesas
Lisainfo: Reane Evert, tel 507 6866
Leerikooli registreerimine tallinna.puhavaimu@eelk.ee, 644 1487