Esileht » Online » Online artiklid »

Püha Vaimu kirikus avati vanade klaasmaalide väljapanek

26.05.2009 | | Rubriik: Online artiklid

 

Tallinna Püha Vaimu kirikus saab kuni sügiseni vaadata vanu klaasmaale, mis kunagi olid kiriku akendes.

Vanim vitraažidest on aastast 1606, uuemad on 19. sajandi teisest poolest. Eksponaadid on omal ajal kirikule annetatud, vahendasid "Kultuuriuudised".

Väikesed klaasimaalid kaugetest aegadest on restaureerinud Eesti Kunstiakadeemia õppejõud, klaasikunstnik Eve Koha. Kes oli nende autor, pole teada, sest kunstnik oma teoseid siis veel ei signeerinud. Päris täpselt on teada, et nende asukoht oli kiriku akendes üksiku kunstiteosena, sest kogu akent kattev vitraaž jõudis Eestisse alles 19. sajandi lõpupoole.

Vaatajal tasuks uurida vanemate vapp-klaasimaalide klaasi pinda, mis toona oli kombeks tühjaks jätta. Nii on näha, milline oli klaas 17. sajandi alguses. Hiljem kaeti kogu pind maalingutega. Kuuel sajandid ja sõjad üle elanud klaasimaalil on stiiliviiteid moele ja võtetele, mis olid omased kas Gotlandil, Flaami aladel või Riiaski. Muu kiriku interjööri kõrval on vitraaž eriline ja mitmetähenduslik.

Sajandite eest Tallinna Püha Vaimu kirikule annetatud vitraažid on juba tekitanud elevust nii linlaste kui ka turistide hulgas. Näitus on lahti sügiseni, kuid klaasikunstnik Eve Koha hinnangul oleks väga tore, kui kirik usaldaks neid välja panna ka mõnes Tallinna muuseumis.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)