Esileht » Uudis » Uudised »

Püha Vaimu kirikul on jälle torn

04.06.2003 | | Rubriik: Uudised

Teisipäeva, 27. mai pealelõunal pühitses Tallinna Püha Vaimu koguduse õpetaja praost Gustav Piir rohkete pealtvaatajate ja surisevate kaamerate pilgu all Püha Vaimu kiriku torni.
Pea aasta tagasi põlengus hävinud tornikiiver on taastatud ja seisab jälle oma kohal. Torni taastajad said hakkama omamoodi kiirusrekordiga. Nagu ütles Tallinna kultuuriväärtuste ameti juhataja Agne Trummal, pole ühtki hävinud tornikiivrit Tallinnas nii kiiresti taastatud.
Hommikul toodi torni sõrestik Pikale tänavale kiriku kõrvale. See koosnes kahest osast, ühes neist paistis tornikell ja teine ehk ülemine osa oli osaliselt kaetud endise plekiga. Sadade linlaste ja turistide silme all hakkasid meistrimehed torniskeletile säravat plekki passitama. Piduliku talituse alguseks seisis kiriku kõrval alumine puusõrestikuga torniosa ja ülemine, mida kattis nii vana rohekas plekk kui ka uus läikiv vaskplekk, tippu ehtimas kuldne tuulelipp. Oma koha kitsal tänaval oli leidnud AS Pekkaniska kraana.
Tulevastele põlvedele

Traditsiooniliselt pandi tornimunasse metallist toru, milles pikk paber torni ehitusel tegevate ja tähtsate tegelaste nimedega alates peapiiskop Jaan Kiivitist, president Arnold Rüütlist, meistrimeeste ja ehitajateni välja. Lisaks asetati sinna eelmise torni munast leitud ürikute koopiad. Originaalid on Püha Vaimu koguduse omanduses.
Nii nagu kombeks, pandi metallvutlarisse ka hetkel käibel olevad mündid ning taastamist kirjeldav läkitus tulevikku. Kogu see pakkimise protseduur toimus pealtvaatajate silme all. Esimest ning ühtlasi viimast korda pandi kiriku kell helisema maa peal. Siis panid kolm meest, kelle hulgas õpetaja Piir, endale kiivrid pähe, astusid tõstukikorvi ja kraana sõidutas nad tornimuna juurde ning ajalooline vutlar asetati tornimunasse.
Linnapilt endiseks

Esialgu oli teadmata, kas tornikiiver õhtuks oma kohale saab, kõik sõltus ilmast ehk tuule kiirusest. Ometi soosis ilmataatki kirikutorni taaselustamise protsessi ja õhtul kella poole üheksaks «kasvas» Püha Vaimu torn jälle endiseks. Pealtvaatajate tulise aplausi saatel oli aasta aega linnapildist puudunud osa jälle tagasi.
Ehkki tornikiiver ei ole veel lõplikult valmis, tööd jätkuvad arvatavalt paar nädalat, on üks traagiline lugu oma lahenduse leidnud. Kahjuks ei ole siiani selgunud 29. mail 2002. a toimunud tulekahju tekke põhjus, mille tagajärjel hävis kiriku tornikiiver ja kukkus alla Eesti vanim kirikukell aastast 1433. Püha Vaimu torni taastamine läks maksma 3,8 miljonit krooni.
Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)