Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Tähtpäev »

Püha Mauritius

21.09.2007 | | Rubriik: Tähtpäev

Haljala kirik on Eestis ainus, mis on pühendatud mustanahaliseks peetud pühale Mauritiusele, kelle austamise päev on 22. september.

Ka Mustpeade Vennaskonna üks kaitsepühakuid on vennaskonnale nime andnud Mauritius. Selle tunnusena võime näha Mustpeade Vennaskonnale kuulunud hoonel Tallinnas Pikk tn 26 peaukse kohal reljeefil kujutatud neegri pead. Mauritiuse ikonograafiliseks sümboliks on piik. Ta on nii sõdurite, gobeläänimeistrite, kangrute kui värvalite kaitsepühak.

Legendi järgi kuulus Rooma keiser Maximianuse (valitses 286–305 ja 307–310) armee koosseisu Teeba leegion, mis koosnes Egiptusest värvatud kristlikest sõduritest, kelle seas oli muuhulgas neegreid. Selle leegioni kõrgeim ohvitser – primericus – oligi Mauritius.

Sõjakäigul gallialaste vastu Alpides andis keiser käsu ohverdada kristlasi paganlikele jumalatele. Teeba leegion keeldus seda aga tegemast; Mauri-tius teatas, et nad ei nõustu süütuid inimesi tapma. Karistuseks lasi keiser iga kümnenda leegionäri hukata, kuid sellele vaatamata jäid sõdurid endale kindlaks. Järgnes veresaun, kus legendi kohaselt hukati üle 6000 mehe, teiste seas Mauritius. Seega oli Mauritius üks varakristlikest märtritest.

Eesti nimekasutuses on Mauritius haruldane.

Allikas: Haljala Kihelkonna Leht nr 1, heinakuu 2006.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)