Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Positiivsuse defitsiidist

/ Autor: / Rubriik: Arvamus, Toimetaja ringvaade / Number:  /

Missugune oleks meie maailm praegu, kui 20. sajandi suurimal teadlasel Albert Einsteinil poleks olnud sedavõrd suurt kujutlusvõimet ja järjekindlust jõudmaks relatiivsusteooriani, mis omal ajal oli kõigile mõistetamatu ja tundus hullumeelse ideena? Ta on öelnud: «Kujutlusvõime on kõik. See on elu tulevaste võlude eelvaade.» Ilmselt polnud tema puhul tegemist tänapäevaste motivatsioonile suunatud teooriatega, siiski võib arvata, et ta järgis oma veendumust. Juba evangelist Markus ütles: «Kõike, mida te iganes palves endale palute – uskuge, et te olete saanud, ja see saabki teile!» (Mk 11:24).
Hiljutises jutuajamises Urvaste koguduse õpetaja Üllar Salumetsaga kuulsin vaimulikult kohaliku kooli juhtumist. Nimelt levis rahva seas jutt, et kool peatselt suletakse. Nii ka läks, aga ennekõike sellepärast, et lastevanemad panid lapsed kooli sulgemise hirmus teise kooli. Üks agape-liikumise juhte Michael Bernard Beckwith on öelnud, et «jaatav mõte on sadu kordi võimsam kui negatiivne mõte». Ometi võib meie elus pigem märgata negatiivse mõtte ülekaalu ja neid, kellel on domineeriv positiivne maailmapilt, peetakse elukaugeks või koguni lihtsameelseks.
Saadud kogemuse põhjal soovitab Üllar Salumets ikka rääkida kirikust kui rõõmsast paigast, kuhu ka rõõmuga tullakse. Igapäevases murerohkes elus unustame tihti Matteuse ütluse «Ja kõike, mida te iganes palves palute uskudes, seda te saate» (21:22). Muidugi, kui me elu pole pidev palve, siis on teine asi. Aga ka neile soovitab moodne õpetus, et «sa tõmbad kõike enda poole. Inimesi, tööd, olukordi, tervist, rikkust, võlgu, rõõmu, autot, millega sõidad, ühiskonda, milles elad. Millest mõtled, seda saad». Nii väidab personaalse arenguõpetuse pooldaja Lisa Nichols. Nii et hakakem uuel algaval kirikuaastal enam uskuma headesse asjadesse.
Rita Puidet