Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Pöördumine agenda kaitseks

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Suur osa EELK vaimulikke ja kirikumuusikuid on ühinenud pöördumisega agenda kaitseks.

Tegemist on tugeva toetusega kiriku põhitööle, milleks on jumalateenistuste pidamine. Ajal, mil kirikuskäimine pole ühiskonnas valdav, on see rõõmustav märk kiriku jaoks.

Kiriku töötegijad on koostanud lühikese pöördumise teksti, kooskõlastanud seda omavahel ja andnud kiriklikel üritustel ning sõprade ringis teada selle sisust. Toetuseavaldusi on e-posti teel tulnud rohkesti.

Pöördumine osutus vajalikuks olukorras, mil sajandeid vana luterlik jumalateenistuse kord on meie maal küll kehtinud, andnud kuju kuulutustööle ja muusikale, kuid väidetakse, et puuduvat otsus selle kasutamiseks. Õhku hingame ja leiba sööme ka ilma seaduseta, mis meid selleks kohustaks. Kuid luterlik jumalateenistuse kord on sattunud ohtu, sest kirikuseaduse otsust taotleb hoopis üks uus liturgia.

Allkirjade eesmärk on kinnitada kiriku otsust: me tahame, et see jumalateenistuse kord kehtiks uue kõrval edasi.

Mis on nende, vana ja uue vahe? Kõigepealt vanast, mille kaitseks need allkirjad on antud. Luterlik liturgia, nagu see on kirjutatud agendas, on sisult vanakirikliku-reformatoorse päritoluga, pärit konkreetsel kujul 19. saj alguse luterlikku rõhutavast teoloogiast. See on lakooniline, tuues ära olulisima ja jättes ruumi vabaks sõnakuulutuseks.

Uuendatud liturgia on pärit 20. sajandi protestantlike kirikute identiteediotsingutest. Luterluses kostab vähem, anglikaanide hulgas aga rohkem hääli, et meie kiriku elu ei rahulda meid. Ja kui luterlusel on veel tugev teoloogia alus, siis liturgiauuenduses juhi kohale jõudnud anglikaani kirikul on see juba alguses olnud nõrk.

Kaotatud identiteedi toeks on võetud katoliku jumalateenistuse jäljendamine. Jumalateenistuse üleskirjutatud osad on tehtud pikemaks. Need sisaldavad teoloogiat, mis on mõistetavad üksnes katoliikluse kontekstis. Jutlusele jääb vähem ruumi. Muusika on muutunud keerulisemaks.

Allkirjade andmine ja paljude EELK töötajate soov säilitada Eesti põlist jumalateenistuse korda näitab, et meie kirik ei ole identiteedikriisis, vaid võib rahus jätkata ülesehitustööd.

Vallo Ehasalu,

,

Elva ja Hargla koguduste õpetaja

EELK Peapiiskopile, EELK Piiskoplikule Nõukogule, EELK Kirikukogule

Seoses uue jumalateenistuste ja ametitalituste käsiraamatu kasutuselevõtuga EELK-s anname teada oma soovist jätkata senise Agenda keeleliselt redigeeritud variandi kasutamisega uue jumalateenistuse ja ametitalituste käsiraamatu kõrval.

Oleme seisukohal, et praegu kasutusel olev Agenda vastab kõige paremini meie teoloogilisele arusaamale jumalateenistusest ning see on end ka ajalooliselt õigustanud. Lisaks on valminud ka Agenda elektrooniline versioon, mis teeb meie traditsioonilisest käsiraamatust kõigiti kaasaegse töövahendi.

Pöördumisele on toetushääle andnud

EELK vaimulikud:

Andres Aaste, Endel Apsalon, Raivo Asuküla, Peep Audova, Elve Bender, Vallo Ehasalu, Kalle Gaston, Eenok Haamer, Markus Haamer, Naatan Haamer, Teet Hanschmidt, Lea Heinaste, Arne Hiob, Toivo Hollo, Voldemar Ilja, Jaanus Jalakas, Tiina Janno, Lea Jants-Ylönen, Valdek-Raivo Johanson*, Erkki Juhandi, Villu Jürjo, Algur Kaerma, Peeter Kaldur, Üllar Kask, Katrin Keso-Vares, Tauno Kibur, Aare Kimmel, Jaanus Klaas, Anu Konks, Eve Kruus, Raino Kubjas*, Tarmo Kulmar, Tiit Kuusemaa, Jaan Lahe, Lev Lekarkin, Tarmo Linnas, Tõnu Linnasmäe, Katrin-Helena Melder, Kalle Mesila, Kaido Metsoja, Helmut Mõtsnik, Andres Mäevere, Reet Mägedi, Margit Nirgi, Raigo Ojamets, Urmas Oras, Tanel Ots, Urmas Paju, Mare Palgi, Urmas Petti, Ivo Pill, Allan Praats, Aivo Prükk, Mehis Pupart, Valdo Reimann, Harri Rein, Marek Roots, Üllar Salumets, Enn Salveste* , Pille Salveste, Rein Schihalejev, Maarja Sokk, Sulev Sova, Kristi Sääsk*, Rutt Süvari, Enno Tanilas, Allan Taruste, Andres Tschumakov, Anna-Liisa Vaher, Hedi Vilumaa, Avo Üprus*

EELK kirikumuusikud:

Jüri Goltsov, Stefan Groote, Helika Gustavson, Eha Haamer, Eve Harak, Erika Ilja, Anne Jalakas, Ruth Johanson, Tuuliki Jürjo, Maili Kaerma, Marika Kahar, Siiri Kalvik, Mall Karp, Riina Kenn, Tiit Kiik, Anneli Klaus, Kristi Kubjas*, Miina-Liisa Kuusemaa, Liia Laanemets-Ojap, Margus Liiv, Olaf Lääne, Merike Mõttus, Ene-Lembi Müürsepp, Rita Naaber, Kristel Neitsov, Maris Oidekivi-Kaufmann, Janika Oja, Eve Padar, Evely Piksar, Kadri Pulk, Teet Põder, Sigrid Põld, Taime Põld, Helve Päid, Ülle Rebane, Katrin Rogenbaum, Meelis Roosaar, Merike Saaremets, Maimu-Koidula Sirel, Ester Soe, Piret Stepanov, Eve Tamm, Tiia Tamm, Tiia Tenno, Ingrid Tigane, Ago Tint, Kärri Toomeos-Orglaan, Jaanus Torrim, Andres Uibo, Evi Vaher, Elviira Varik-Zaborski, Ene Vassel, Urmas Vulp* – nõus reservatsiooniga

Nimekiri 2. juuni seisuga