Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Põlvas anti üle Jakob Hurda preemia

07.08.2013 | | Rubriik: Kultuurielu

Päev enne Jakob Hurda 174. sünniaastapäeva jagati Põlva lähistel Himmastes juba 22. korda temanimelist preemiat.

Jakob Hurda preemia pälvisid Põlva muusikakooli direktor, kohaliku kultuurielu edendaja dirigent Ester Liblik ja väljapoole maakonda antava preemia välisministeeriumi avaliku diplomaatia osakonna nõunik diplomaat Jüri Trei.
Kui Jakob Hurt elas ja töötas Peterburis Jaani koguduse pastorina aastail 1880–1901, siis Jüri Trei Eesti Vabariigi konsulina enam kui 100 aastat hiljem (1999–2002). Sel ajal käivitas ta programmi «Eestlased Peterburis». Selle programmi raames hakati välja andma ajalehte Peterburi Teataja ja taastama ajaloolist Jaani kirikut, uurima arhiivimaterjale ja kaar­distama ning korrastama tuntud eestlaste ja eestimaalaste matmispaiku, korraldama konverentse, näitusi, kontserte ja tutvustama eestlaste ajalugu ja tegemisi Peterburis.
Jüri Trei on aastaid olnud seotud Eesti Vabariigi juubeliürituste ja riiklike tseremooniatega. Ta on teinud ettepaneku seoses Eesti Vabariigi 100. aastapäevaga (2018) nii juubelitoimkonnale kui isamaalistele organisatsioonidele ning palunud lülitada juubelikavasse ka meie suurkujude juubelite tähistamine (J. Hurt, K. Päts, J. Poska, J. Tõnisson jpt). «Samuti palusin lisada juubeliürituste plaani 2017. aastal Peterburis Eesti autonoomia 100. aastapäeva pidulik tähistamine. Just Peterburis 1917. aastal välja võideldud autonoomia sai esimeseks vundamendikiviks Eesti Vabariigi tekkele aastal 1918,» on Jüri Trei öelnud.
Jakob Hurda preemiat annab välja Jakob Hurda Põlva Rahvahariduse Selts koostöös Eesti Kultuurkapitali ja Kultuurkapitali Põlva ekspertgrupiga. Eesti rahvaluule- ja keeleteadlane, vaimulik ning ühiskonnategelane Jakob Hurt sündis 22. juulil 1839 Põlva lähistel Himmaste külas ja suri 13. jaanuaril 1907 (vkj 31. detsembril 1906) Peterburis.
Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)