Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Arvamus »

Põlva koguduse rasked päevad

20.04.2007 | | Rubriik: Arvamus

12. aprillil oli koos Põlva koguduse juhatus, et arutada olukorda, mis on tekkinud seoses õpetaja Üllar Kase vaimuliku tegevuse peatamisega.

4. aprillil andis peapiiskop Andres Põder praost Andres Mäevere esildise alusel välja otsuse, millega peatas samast kuupäevast Põlva koguduse õpetaja Üllar Kase tegevuse EELK vaimulikuna. Aluseks kirikuseadustiku paragrahv, mis annab peapiiskopile õiguse peatada vaimuliku tegevus kuni 12 kuuks «kirikliku väärteomenetluse algatamise või raske avaliku pahanduse tõttu asjaolude selgitamise ajaks».

Käsud on täitmiseks

Põlva koguduse teenimine jääb praost Andres Mäevere korraldada. Suurel Reedel oli koguduse ees Põlvas elav vaimulik Peeter Karma ja hämmastunud kogudusele anti teada õpetaja haigestumisest.

Koguduse juhatuse liige Lehte Sillamäe sõnul oli uudis, mis «haiguse» taha peitus, kõigile šokeeriv. 3. aprillil pöördus Liivi Kask ametliku suusõnalise avaldusega praosti poole seoses abikaasa Üllari vääritu käitumisega: abieluvälise suhte tõttu teismelise tütarlapsega. Praosti kohus oli anda teole ametlik käik, kuna Üllar Kask oli juba varem andnud lubaduse nii abikaasale kui ka ametivennale lõpetada nimetatud suhe.

«Kui tänapäeval on homoseksuaalsus ja abieluvälised suhted ühiskonnas sallitavad, siis võib ju küsida, miks on antud juhul tekkinud probleem Kase abielurikkumisest,» mõtiskleb praost Mäevere. «Aga tegu on ju vaimulikuga! Ja kui vaimulik eirab kümmet käsku (6. käsk: sina ei tohi abielu rikkuda), siis kuidas ta saab selle teadmisega koguduse ees jumalasõna kuulutada.» Ametivenna teguviisi nimetab praost ka reetmiseks, oma kaaslase ja laiemalt kiriku reetmiseks.

Aasta puhkust

Põlva kogudusel on ees rasked päevad: pole õpetajat ja organistki lahkus juba eelmisel kuul. Möödunud neljapäeval koos olnud juhatus kinnitas kantseleitöötaja Liivi Kase puhkuseavalduse. Õpetaja Kase kohta mingit otsust enne 8. mail toimuvat konsistooriumi istungit langetada ei saa ja seni jäädakse äraootavale seisukohale. Lehte Sillamäe kinnitusel on tema isiklikult alati saanud tuge õpetaja Kase jutlustest ja Piibli mõistmisest ning ta pole õpetajat kunagi näinud kiriku juures ebaväärikalt käitumas.

Kogudust on valmis teenima õpetajad Peeter Karma ja Kaido Soom. Praost usub, et koht tuleb vakantseks kuulutada ja leida poole tuhande liikmelisele kogudusele teine õpetaja. Praosti andmetel on õpetaja Kask haiguslehel ja läheb ravile.

Perekond Kasel oli 10. aprillil kohtumine peapiiskop Andres Põderiga, kes viidates pihisaladusele ja sellele, et tegu on ametiisiku isikliku personaalküsimusega, ei pea õigeks kõiki asjaolusid avalikustada. «Mis puudutab Üllar Kase töösuhteid, tema rolli avalikus elus, siis on ta ise esitanud avalduse aastaseks puhkuseks. Tema töösuhte kirikus otsustab konsistooriumi istung,» lisas peapiiskop.

Sirje Semm

9 Kommentaari artiklile “Põlva koguduse rasked päevad”

 1. Külaline says:

  Liivi andis mehe üles, mille läbi kaotas töö nii mees kui tema ise. Mingil kombel jõudis lugu meediasse, mis ei oleks pidanud olema ei kiriku ega asjaosaliste huvides. Ja siis andis mehele kõik andeks…
  Aga Üllar on ilmselt psühhopaat, tema näolt mingi lustakas irve ei kao kunagi, ükskõik mis ka ei juhtuks, ei mingit märki üleelamisest.

 2. Külaline says:

  Ärme oleme nii kurjad. ÕLlari tegu ei saa õigustada ja ilmselt on tal põhjust oma teo üle järele mõelda jne. Kellegi psühhopaadiks nimetamine on aga lubamatu. Üllar ja tema pere vajab eestpalvet, aga mitte mõnitamist. Loomulikult ei saa ta jätakata Põlva koguduses, kuid vaimuliku seisusest väljaarvamine obn peaaegu võrdne surmaotsusega. Ainult vaimulikud saavada vist sellest päriselt aru. Rohkem kannatlikkust üksteise nõtruste kandmises ei tee ühegi kristlase hingele paha.

 3. Külaline says:

  kes siin sinu meelest kurjustab? Ürita vaadata maailma natuke laiemalt kui eneseprojektsiooni kaudu. Kui lendur hakkab kurdiks jääma ja üritab seda varjata, siis on see eluohtlik ja mitte ainult talle endale. Kuid maailmas on palju ameteid, mida ka kurdina probleemitult pidada saab. Loe natuke erialakirjandust, siis saad teada, et pedofiili ei paranda mitte millegagi. Pedofiil kasutab ka vastavaid teraapiaid tavaliselt selleks, et oma taktikat lihvida ja järgmine kord enam mitte vahele jääda. Kas tahab EELK sellega riskida, et ta on kutsesobimatu inimese pannud jälle olukorda, kus tal on ligipääs lastele ja noortele?

 4. Külaline says:

 5. Külaline says:

  Pirita kloostri viimsed päevad – loodame et Põlva kogudusega siiski nii pikaks ajaks nii hullusti ei lähe.

 6. Külaline says:

  Nii kurb kui ka ei ole,on paljud \”noored tütarlapsed ise süüdi\”,sisemine tunne oma väärikus ei tohiks lubada \”abielumeestega suhteid luua,võivad küll sõbrad olla aga mitte enamat ei või endale lubada.Austus ja lugupidamine perekonna vastu oleks loomulikum,nii kasu saavad mõlemad pooled,haiget ei saa keegi…Meeste psüühika ja naiste (eriti välja kujunematta tütarlaste vaimumaailm…? On mille üle mõelda ja arutada,mis on nii habras ja õrn teema.Meil tuleb palvetada ja toetada,aidata kriitilisest olukorrast välja tulla,pühavaim on kõik võimas aitab meil leida uue võimaluse ja tervendab meid ja andestab meie eksimused kui me ainult ise oleme selleks valmis ja tahame,siis on iga toetus perele teretunud.

 7. Külaline says:

  Kui palju haiget saanud inimesi.

 8. Külaline says:

  Tundub, et eesti rahva hulgas hakkab juba levima pedofiilia suhtes arusaamist ja moistmist valjendav suhtumine, samasugune hoiak oli moni aeg tagasi ka homofiilide suhtes ja tulemusena on need legaliseeritud, kas peatselt legariseeritakse ka pedofiilid?
  Pedo- ja homofiilid ei ole haiged inimesed, need on otseselt saatana kyysis olevad inimesed, deemonist mojutatud. Neid ei aita tabletid ega psyhholoogid, ainult Jeesus saab neid aidata.

 9. Külaline says:

  Kui ükskõik kui suur jama kohe üles tunnistada, siis press kaotab huvi – ainult kaks päeva see kestiski – mitte nii nagu omal ajal Hallastega oli, millest tuli kirikule lõpuks palju rohkem kahju kui nüüd antud loost.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)