Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Politsei peakaplan Jaan Jaani on ametisse pühitsetud

16.01.2008 | | Rubriik: Esileht
Politsei peakaplani Jaan Jaani pühitsesid ametisse peapiiskop Andres Põder (keskel) ja kaitseväe peakaplan emeeritus Tõnis Nõmmik (vasakul) ning EKNi asepresident Joosep Tammo. Foto: Tiiu Pikkur

Politsei peakaplani Jaan Jaani pühitsesid ametisse peapiiskop Andres Põder (keskel) ja kaitseväe peakaplan emeeritus Tõnis Nõmmik (vasakul) ning EKNi asepresident Joosep Tammo. Foto: Tiiu Pikkur

Tallinna Toomkirikus tehti pühapäeval, 13. jaanuaril ajalugu – ametisse pühitseti Eesti esimene politsei peakaplan Jaan Jaani.

Sündmust oli tulnud tunnistama suur hulk rahvast, kelle hulgas kõrged politseiametnikud eesotsas politseiameti politseipeadirektori Raivo Aegiga, Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikute esindajad, vaimulikud, Jaan Jaani sugulased ja sõbrad.
Jumalateenistusel teenisid peapiiskop Andres Põder, EKNi asepresident Joosep Tammo, kaitseväe peakaplan emeeritus Tõnis Nõmmik, õpetaja Eve Kruus, pastor Ago Rand, diakon Valdo Lust ja politsei ülemkomissar Ulvi Põllu. Jutluse pidas Jaan Jaani. Muusikaga teenisid politseiorkester Kaido Kodumäe ja Hando Põldmäe juhatusel ning organist Ene Salumäe.
Raivo Aeg tuletas tervituskõnes meelde, et kümme aastat tagasi pühitses samas Toomkirikus peapiiskop Jaan Kiivit Eesti politsei lipu. Aegi sõnul ei olnud politseis aasta tagasi veel selge, missugune peaks olema tulevane politseikaplanaat. Eesti politseil ei ole kunagi politseis kaplaneid olnud, ka mitte enne sõda. Raivo Aeg avaldas tänu kolonel Tõnis Nõmmikule, kes kaitseväe peakaplani kohalt erru minnes asus kohe politseikaplanaati üles ehitama.
Eesti Kirikute Nõukogu poolt tervitas värsket peakaplanit Jaan Jaanit asepresident Joosep Tammo. Jumalateenistusel osales ka rahvusvahelise politseikaplanite konverentsi (ICPC) esindaja, Inglismaa nelipühi kiriku pastor Christy Smith. Ta luges ette ICPC välissuhete tegevdirektori dr Charles R. Lorraini õnnitluskirja. Rahvusvahelisel politseikaplanite konverentsil on üle 1600 liikme, neist enamik USAs, kus asub ka organisatsiooni peakorter.
Jaan Jaani (56) ordineeriti õpetajaks 1982. aastal. Õppis EELK Usuteaduse Instituudis, mille lõpetas 1987. aastal. 1982–1989 teenis Viru-Nigula ja Kunda koguduse õpetajana, viimased 18 aastat oli Keila koguduse õpetaja ja Lääne-Harju praostkonna abipraost. Jaan Jaani oli EELK meremisjoni asutaja 1991. aastal ning selle kauaaegne peasekretär.
2007. aasta sügissemestril õppis Jaan Jaani Paikuse politseikoolis ning pärast teoreetiliste teadmiste omandamist oli praktikal Põhja politseiprefektuuris.
Politseikaplanaadi eesmärgiks on politseitöötajate hingehoidlik teenimine, olenemata nende usulisest kuuluvusest.
Peakaplani põhitööks on igapäevastes pingelistes olukordades ja kriisiolukorras politseiametnike ja nende perede nõustamine. Kui juhtub õnnetus, tuleb vajadusel ka ohvrit abistada. Ka surmateadete edastamise raske ülesanne jääb kap-lani kanda.

Tiiu Pikkur 

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)