Slava Ukraine

Pöide kiriku taastamistööd võivad alata aasta lõpus

20.01.2009 | | Rubriik: Määratlemata

Valminud on Pöide valla tellimusel ERKAS Arendusteenuste OÜ poolt koostatud Pöide kirikukompleksi arengukontseptsioon, mis tähendab kiriku taastamistöödes olulist edasiminekut.

Nimelt annab koostatud dokument Pöide vallasekretäri Maire Kääride sõnul võimaluse eelseisvateks taastamistöödeks. «See on nii suur projekt, mida ei ole võimalik ilma arengukavata teha. Nüüd on vähemalt raamdokument olemas, millele tugineda. See on kujutlus sellest, mis on vajalik ja perspektiivikas teha. Järgmine samm on luua sihtasutus, mille omanikud on tõenäoliselt EELK, Pöide vald ja Pöide Maarja kogudus, ning hakata tegelema raha taotlemisega.»
Arengukava kohaselt avatakse Pöide kirikukompleks 2013. aasta suvel atraktiivse turismiobjektina, kus hakkavad toimuma kontserdid ning laulatused ja pühakoja tornis võidakse avada Pöide kiriku ja koguduse ajalugu tutvustav muuseum.
«See kirik on praegu üsna haledas korras, kuid on objekt, mille pärast tasub vaeva näha,» on Maire Käärid kindel.
Tutvustab ajalugu
Kirikukompleksi üheks eesmärgiks on luua eeldused meeliköitva ajaloolise õppematerjali tekkeks, mis kajastab Jüriöö ülestõusu sündmusi 1343. aastal. Seetõttu on külastajate hulgas oluline roll koolinoorte ekskursioonidel, aastas oodatakse Pöide kirikut uudistama üle Eesti umbes 4000 koolinoort. Samuti nähakse külastajatena palverändureid, kelle tarvis on kirikusse võimalik üles seada palvepunktid.
Lisaks plaanitakse kirikuõpetaja elukohas avada piirkonna ajalugu tutvustav muuseum ning vankrikuuris Pöide valla infopunkt ja kohaliku käsitöö müügipunkt. Arengukontseptsiooni kohaselt läheb kirikukompleksi rekonstrueerimine koos käibemaksuga maksma hinnanguliselt 45 miljonit krooni ja peaks lõpule jõudma 2013. aasta suvel.
Üksteist toetades
Tööd viiakse läbi kahes etapis. Umbes 4,6 miljonit krooni maksvad esimese etapi tööd võivad alata juba selle aasta novembris ja kesta aasta aega. Suuremamahulised tööd peaksid algama 2012. aasta jaanuaris ja lähevad maksma umbes 40 miljonit krooni. Tööde rahastamiseks taotleb arendaja piirkondade konkurentsivõime tugevdamise toetust, omaosalus peaks tulema riikliku pühakodade programmi vahenditest.
Pöide Maarja koguduse õpetaja Urmo Saks suhtub projekti ettevaatlikult: «Võib-olla aasta tagasi oleksin olnud märksa optimistlikum. Tänasel päeval ei oska arvata, kuidas erinevad fondid, kelle poole oleme plaaninud pöörduda, praeguses majandussituatsioonis hakkama saavad.»
Saks on siiski lootusrikas, sest kohalik, nii koguduse kui valla toetus ja initsiatiiv on tugev. «Ma leian, et Pöide valda võib igati eeskujuks tuua teistele omavalitsustele. Vald on tõesti asjast huvitatud ja tunnistanud Pöide kiriku tähtsust valla seisukohalt.»
Kui asjad käivituvad hästi, on kõik võimalik, ka see, et tööd Saaremaal algavad juba käesoleva aasta lõpus, hindab Saks.

Merje Talvik

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)