Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Pöide kiriku rekonstrueerimistööd võivad alata juba sel aastal

19.01.2009 | | Rubriik: Online artiklid

Pöide vald loodab juba selle aasta lõpul alustada Pöide kirikukompleksi taastamistöödega, et avada see 2013. aasta suvel atraktiivse turismiobjekti ja populaarse kontserdipaigana.

Pöide valla tellimusel ERKAS Arendusteenuste OÜ poolt koostatud Pöide kirikukompleksi arengukontseptsiooni kohaselt hakkavad kirikus toimuma kontserdid ning laulatused ja kirikutornis võidakse avada Pöide kiriku ja koguduse ajalugu tutvustav muuseum.

Lisaks plaanitakse kirikuõpetaja elukohas avada piirkonna ajalugu tutvustav muuseum ja vankrikuuris Pöide valla infopunkt ja kohaliku käsitöö müügipunkt.

Kirikukompleksi üheks eesmärgiks on luua eeldused meeliköitva ajaloolise õppematerjali tekkeks, mis kajastab Jüriöö ülestõusu sündmusi 1343. aastal.

Seetõttu on külastajate hulgas oluline roll koolinoorte ekskursioonidel, aastas oodatakse Pöide kirikut uudistama üle Eesti umbes 4000 koolinoort. Samuti nähakse külastajatena palverändureid, kelle tarvis on kirikusse võimalik ülesse seada palvepunktid.

Kirikukompleks seotakse teiste piirkonna turismiobjektide ja vaatamisväärsustega ning töötatakse välja erinevaid turismimarsruute.
Pöide Maarja kirik on Lääne-Eesti ja saarestiku suurim ühelööviline sakraalhoone, mis asetub Saaremaa tähtsamate muinsuskaitse- ja kultuurimälestiste hulka.
 

Kiriku juurde kuuluvad kirikuaed, pastoraadi peahoone, linnuse varemed, ordulinnuse kultuurkiht, vankrikuur ja piirdemüürid, mis asuvad 40,61 ha suurusel alal.
Arengukontseptsiooni kohaselt maksavad kirikukompleksi rekonstrueerimistööd koos käibemaksuga hinnanguliselt 45 miljonit krooni ja peaksid lõpule jõudma 2013. aasta suvel.

Tööd viiakse läbi kahes etapis. Umbes 4,6 miljonit krooni maksvad esimese etapi tööd võivad alata juba selle aasta novembris ja kesta aasta aega. Suuremahulisemad tööd peaksid algama 2012. jaanuaris ja lähevad maksma umbes 40 miljonit krooni..

Tööde rahastamiseks taotleb arendaja piirkondade konkurentsivõime tugevdamise toetust, omaosalus peaks tulema Pühakodade programmi vahenditest. Kirikukompleksi opereerimiseks luuakse sihtasutus, mille omanikud on tõenäoliselt EELK, Pöide vald ja Pöide Maarja kogudus.

Tänasel päeval on kogu Pöide kirikukompleks halvas olukorras. Kiriku katus on lagunenud, siseseintelt kukub pidevalt krohvi alla ja märgata on soolakahjustusi. Liigniiskuse tõttu vohab võlvistikul rohevetikas, enamik avadest on laudadega kinni löödud jne.

Parandamist ja renoveerimist vajavad ka fassaad, portaalid, avad ja avatäited, katus ja tornikiiver, võlvid ja võlvitoed, põrandad, vahesein, müüritrepp ja võlvipealne. Remonti vajavad kiriku sisustus ja kiriku torniruumid, kuhu praegu on sissepääs suletud. Samuti on vaja paigaldada uus elektrisüsteem, küttesüsteem ja valgustus.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)