Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Pisikesed jalajäljed juhatavad valguse poole

03.08.2011 | | Rubriik: Kirikuelu

Õpetaja Annika Laats õnnistab vaikuse laste matmispaiga.  Kerstin Kask
Vaikuse laste rahupaik Harjumaal Risti kirikuaias on õnnistatud ja leinavatele vanematele avatud.

Kaks ja pool aastat kestnud protsess surnult sündinud laste matmispaiga loomiseks päädis 23. juulil tagasihoidliku, ent helge õnnistamistalitusega, mille viis läbi Risti koguduse õpetaja ja mittetulundusühingu Vaikuse Lapsed liige Annika Laats. Siirast ja vahetut meeleolu aitasid luua laulja Helin-Mari Arder ning muusik Teet Raik.
Kohal olid ka maastikuarhitekt Urve Sinijärv ja mälestuspaiga arhitekt Kaido Areda, kelle kujutlusest sündis kaunis hauakivi urniga, mille kaanelt liiguvad väikesed jalajäljed põleva küünla, valguse poole. Kivil seisavad Doris Kareva sõnad, mis antud paiga jaoks kirjutatud: «Vaikuse laps, las valvab Su üle Valguse Vaim – rahu ja armastus.»
Lisaks rahupaiga rajamise tehnilisele küljele vajas idee elluviimiseks asutatud mittetulundusühing mõtte teostamiseks raha. Olulisim osa toetusest tuli õpetaja Laatsi sõnul inimestelt, kes leinavad oma kaotatud last või kellel on lihtsalt suur empaatiavõime.
Ta tänab ka neid 31 kogudust, kes annetasid paastumaarjapäeval välja kuulutatud ülekirikulise korjanduse käigus, PRIA Leader-meedet ning Eesti Kirikute Nõukogu, kelle esindajana viibis pidulikul talitusel Eerik Jõks.
Abiks leinajale
Taolisi surnult sündinud laste matmispaiku on maailmas sadu, meil on see esimene. Meditsiini ja hingehoidu õppinud Annika Laats rõõmustab, et nüüd on ka meil koht, kus lihtsalt mäletada ja meenutada oma varalahkunud last. Inimestel, kel puudub pereplats, on sageli tõrge viia pisike surnukeha või maimukese tuhk kuskile tühjale hauaplatsile.
Ka paiga avamisel rääkis mittetulundusühingu asutaja ja idee algataja, oma lapse kaotanud lätlanna Arita Featherstone lapse kaotusega seotud tunnetest. Ükski peatselt emaks või isaks saav inimene pole valmis olukorraks, kus ta ei saa oma last koju viia. Sellises šokiseisundis pole kerge otsustada, mida teha väikese surnukehaga. Nüüd on loodud paik, mis annab ühe võimaluse, et valu võiks ajapikku muutuda rahuks.
«Ümbritsejate ülesanne on aidata valu kanda,» ütleb leinajaid mittetulundusühingu kaudu nõustav ja raseduskriisikeskusega koostööd tegev Annika Laats. Et rahupaik vajalik on, kinnitab fakt, et juba nädal pärast avamist paigutati sealsesse urni esimene tuhk.
Teenimine
Muidugi ei ole rahupaiga avamine olnud ega ole edaspidi sellega seonduv Risti kogudusele põhitöö, kuid on andnud sealsetele inimestele laiema vaatenurga elule ja suurema perspektiivi inimeste teenimisel. Eriliselt tänab õpetaja nõukogu liiget Evelin Niinemaa-Tamme, kelle ta alles laulatas ja kes on rahupaiga avamisel teinud tohutu töö.
Kahe aasta jooksul on Annika Laatsi sõnul tekkinud mitmeid kontakte oma last leinavate peredega. Loodud on kodulehekülg www.vaiksed.ee, kust saab infot nõustamise ja lapse matmisega seotud küsimuste kohta.
Loodud rahupaik ja mittetulundusühing koondavad enda ümber tugivõrgustiku, mille kaudu saavad pered toetuda üksteise kogemustele, et vabaneda oma valust ja leida rahu.
Rita Puidet

MTÜ Vaikuse Lapsed
Telefon: 5342 6353
E-post: info@vaiksed.ee
Nõustamine:
noustamine@vaiksed.ee
Hingehoid ja matmine:
telefon 5564 9256;
annika.laats@eelk.ee
Toetada saab:
a/a 221048925078

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)