Slava Ukraine

Pikk tee koju

17.01.2007 | | Rubriik: Uncategorized
Valga koguduses on uut lootust: pensionile siirdunud õpetaja Peep Audova (vasakult), koguduse juhatuse esimees Kalev Luts ja õpetaja Heino Nurk.

Valga koguduses on uut lootust: pensionile siirdunud õpetaja Peep Audova (vasakult), koguduse juhatuse esimees Kalev Luts ja õpetaja Heino Nurk.

Valga Peetri-Luke kogudust 30 aastat teeninud õpetaja Peep Audova ütles pühapäeval, et palvetele on vastatud ja kogudus on saanud endale uue õpetaja, keda kaua oodatud.

Vahepeal tundus õpetaja Audovale Valga nii ärapõlatud ääremaana, et siia ei taha keegi tulla. Aga uus õpetaja Heino Nurk (48) saabus jõulude aegu Valka otse Ameerika Ühendriikide idarannikult ja pidas esimese jumalateenistuse Valga Jaani kirikus kolmekuningapäeval.

Õpetaja Nurk on kodu sisse seadnud avaras pastoraadimajas ja tunnistas, et on nüüd Valgas elanud rohkem päevi, kui linnas viibinud kogu oma elu jooksul.

Tänu ja tervitus

14. jaanuaril seati Heino Nurk Valga Jaani kiriku õpetajaks. Jumalateenistuse alguses ütlesid tänusõnu koos lillede ja kingitustega pika ja ustava teenistuse eest linna aukodanikule õpetaja Audovale maavanem Georg Trašanov, linnapea Margus Lepik ning volikogu esimees Feliks Rõivassepp. Peep Audova sõnas rohkearvulise koguduse ees, et siin linnas on ta sündinud, järjekorras 12. õpetajana 29 aastat ja 7 kuud ametlikult kogudust teeninud ja siin tahab ta leida ka viimse rahupaiga.

Ilmaliku võimu esindajate südamlik teretulemast kuulus õpetaja Nurgale. Nii sai sel pühapäeval piduliku väärikusega märgitud õpetaja Audova elutöö ja koguduse teenimise järjepidevus.

Armulauaga jumalateenistusel teenis kaasa enamus Valga praostkonna vaimulikest: praost Vallo Ehasalu, õpetajad Andres Aaste, Mart Jaanson, Jüri Stepanov ja diakon Tiit Kuusemaa. Armulauda jagas Heino Nurk koos õpetaja Kerstin Kasega, kellega koos ta aastaid on teinud hingehoiutööd ja -koolitusi. Heino Nurga kojupöördumise ja kogudusse vastuvõtmise tunnistajateks olid ka ema Juta, vennad Tõnis ja Ants peredega.

Pihikõne pidas Tiit Kuusemaa, jutlustas Vallo Ehasalu, algusliturgias teenisid Andres Aaste ja Jüri Stepanov, orelil mängis organist Jüri Goltsov. Imelise lauluga teenisid solist Anda Pçleka, Nõo koguduse meesansambel ja Valga segakoor Rõõm (juh Sirje Päss).

Ameerikast kaasa magistrikraad

Abja-Paluojas apteekrite pere kolmanda pojana sündinud Heino Nurk ordineeriti vaimuliku ametisse 1983. aastal. Eestis on ta teeninud Suure-Jaani, Kõpu, Räpina ja Mehikoorma kogudust, asutas koos mõttekaaslastega 1995. aastal EELK Haiglahingehoiu Keskuse. On õppinud Usuteaduse Instituudis, lõpetanud bakalaureusekraadiga 1998. aastal Tartu ülikooli. Magistrikraadi kaitses 2000. aasta mais Ameerika Ühendriikides Princetoni Teoloogilises Seminaris pastoraalteoloogia erialal. Oli samas ka kaks aastat doktorantuuris, hetkel jätkab doktorantuuris Philadelphia Luterlikus Teoloogiaseminaris kaugõppes.

Välja arvatud lühemaajalised viibimised Eestis, on Heino Nurk viimased kümmekond aastat elanud Ameerika Ühendriikides. 2002. aasta septembrist kuni kodumaale naasmiseni teenis ta õpetajana E.E.L.K. Baltimore, Seabrooki ja Washingtoni kogudust.

Kodumaale tagasipöördumise plaani pidas Heino Nurk enda sõnul mitu aastat. «Kui korra oled aga kaugele maale läinud, siis tundub seal nii palju kasutamata võimalusi, on üsna raske neist loobuda ja võtta ükskord süda rindu ja öelda, et nüüd ma lähen,» ütles ta jumalateenistusele järgnenud banketilauas. «Mul on rohkelt sõpru, kes on aidanud seda teed tasasemaks teha.» Tõeks saavad sõnad: kodus on sool soolasem ja vesi märjem.

Elu läheb edasi

Õpetaja Nurk on leidnud Valgas mõistva ja toetava vastuvõtu. Juhatuse esimees Kalev Luts, kes igapäevatöös on spordiobjekte haldava sihtasutuse juhataja, on rõõmus, et enam kui 300liikmeline kogudus ei pea läbi ajama hooldajaõpetajaga, ja lubas, et kogudus teeb õpetaja heaks kõik, mida saab. Kõigepealt maksab enam palka, kui algselt lubatud.

Kalev Luts loodab, et nad saavad koguduse elu korraldamisega edukalt hakkama, plaani on peetud, esimesed omavahelised kontaktid on väga head. Kalev Luts ütles, et tahab olla tunnistajaks õpetaja Nurga sõnadele: «Olen tulnud, et siit kord pensionile minna.»

Heino Nurk on rõõmus, et Välis-Eesti kiriku idaranniku kogudused ei jää teenimata. Assessor Tiit Salumäe, kel seljataga pooleaastane välislähetus Kanadas Vancouveri koguduses, võtab palgata puhkust ja asub 23. veebruarist (esialgu viieks kuuks) teenima Baltimore, Seabrooki ja Washingtoni kogudust.

Sirje Semm

5 Kommentaari artiklile “Pikk tee koju”

 1. Külaline says:

  :)

 2. Külaline says:

  huvitav, miks agendamees Ehasalu ei pidanud introduktsioonitalitust nii, nagu agendas on ette nähtus: \”Pannes ühes assistentidega käed tema pea peale …\” – kus on assistendid?
  http://uus.www.valgamaalane.ee/170107/gfx/796645ab91ab8d324.jpg

 3. Külaline says:

  On liigutav ja imetlusväärne, et Heino Nurk lahkus kõigi võimaluste maalt, kus paljud meiegi vaimulikd ihalevad kuulutades rammusamat leent maitsta, et kuulutada Sõna ja siduda oma elu vaese ja inimvaenuliku, tulevikuta Eestiga. Eestiga, kus tehakse rasket, väärtustamata, madalapalgalist tööd, saades osa valelike poliitikute katteta lubadustest ja künismist. Loodan, et kirik on veel see oaas, kus janunev hing tuge ja kosutust saab. Vahel on kahtlus, et ka EELK on rikaste ja ilusate teenindaja ja suuvooder. Annaks Jumal, et eksin! Aga Heinole önnistust ja jõudu! :cry

 4. Külaline says:

  Kas poleks tore ja illustratiivne, kui keegi telliks portsu vene föderatsiooni lipuga kleepse – selliseid natuke diagonaalis – ja kleebiks keskerakonna plakatimeestele teise põse peale? Oleks visuaalselt tasakaalustatum ja kirjeldaks ka parteiprogrammi rahvale lihtsas ja näitlikus pildikeeles.
  :grin

 5. Külaline says:

  Op. Nurk ristis meie peres 2 last ja laulatas uhe. Ta pidas piiblitune, opetas usuopetust Eesti koolis ja osales eestlaste kultuurilises elus ja seda tegi ta siis kui ta ei soitnud pikki vahemaid selleks, et neljale kogudusele jutlusi pidada, vanureid kulastada ning peaaegu iga nadal soitis kaugele inimesi matma. Heino on roomus, abivalmis ja truu hingekarjane
  Meie motleme tanuga Heinole igapaev ja soovime talle uut algust Valgas Peetri-Luke\’i koguduse opetjana.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)