Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Pidulik töökohtumine üle lahe

05.01.2005 | | Rubriik: Uudised

Tänasest laupäevani on EELK kirikuvalitsuse liikmed külas Soomes, kus viibivad peapiiskop Jukka Paarma vastuvõtul, osalevad Turus pidulikul jumalateenistusel ning külastavad Helsingis elavaid eestlasi. Konsistooriumi peasekretär Tiit Pädami sõnul on tegemist peapiiskop Jaan Kiiviti esimese ametliku visiidiga Soome. Delegatsiooni liikmete seas on ka valitud peapiiskop Andres Põder ja esmakordselt ametisse asuv kantsler Mati Maanas.

Töiseid kohtumisi

Soome kirik tähistab sel aastal suurejooneliselt oma 850. aastapäeva. Tähtpäeva-aastat alustatakse Turus jumalateenistusega, millel osalemine on eestlastele visiidi üks osa. Enamuse ajast peetakse Soome kirikuvalitsusega läbirääkimisi tulevaste projektide osas ning võetakse kokku tehtud töö. Laupäeva õhtupoolikul kohtutakse Helsingi eesti kogudusega, mille järel enamik delegatsiooni liikmeid töökohustuste tõttu tagasi koju sõidab. Peapiiskop Kiivit jääb Soome ka pühapäevaks, jutlustades Helsingi toomkirikus.

Naabrid väärtustavad kristlikku minevikku

Kristlik kirik Soomes sai alguse 1155. aastal, mil Turusse maabus Rootsi kuningas Erik koos piiskop Henrikuga. Praeguseks kuulub Soome kirikusse üle 80% elanikest. Piduliku aasta eel on peapiiskop Paarma öelnud, et kirik on õpetanud soomlasi lugema ja kirjutama ning andnud neile tugeva sotsiaalsüsteemi. Rahvakultuuril ja -kalendril on tugevad kristlikud juured. Soome kiriku juhid on seadnud tulevikuprioriteediks laste- ja noortetöö, et kristlikud tavad võiksid juurduda ka nooremas põlvkonnas. Sünnipäeva-aastaks 2005 pakutakse Soome kirikus mitmesugust tegevust: nii erinevaid jumalateenistusi, kirikulaulu võistlust kui ka ajalookonverentse. Paljud üritused sel aastal on oikumeenilise suunaga. Nii peetakse 19. jaanuaril Henriku päeva, kes oli tähenduslik kuju just katoliku kirikule. Soome kiriku juubeliüritustega võib tutvuda lähemalt veebilehel www.kirkko850.fi 

Kristel Neitsov

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)