Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Pidades kalliks oma kodukanti ja kodumaad

21.06.2010 | | Rubriik: Kirikuelu

Ehalill Halliste Rapla kirikus oma gobelääni «Koit» ees.  Arvo KuldkeppRapla kirikus on suvekuudel vaadata Ehalill Halliste gobeläänid.
Suvisel Eestimaal ringi liikujatel on küllaga põhjust planeerida Rapla kiriku külastust. Igasuvine traditsioon on kirikumuusika festival, tänavu on sellele lisaks pühakojas kolmel suvekuul avatud väljapanek Eesti ühe tunnustatuima tekstiilikunstniku Ehalill Halliste gobeläänidest.
6. juuni jumalateenistusel oli Kohilas elav ja oma ateljees töötav kunstnik ise kohal ja tänas kogudust selle au ja esmakordse võimaluse eest eksponeerida oma töid kirikuseintel.
Selle pühapäeva jutluse teema andidest ja nende kasutamisest oli kunstniku sõnul talle südamelähedane ja küllap on see olnud oluline ka kogu tema loometeel. Elukestva innustuse ja sünnipärase ande ütleb ta olevat pärinud oma emapoolselt vanaemalt, kes elas Rapla kihelkonnas Alu kandis. Rapla kalmistule on sängitatud ka kolm põlve eellasi.
Vajadus hoida mälu ja muutuvas olustikus edasi kanda on juhtinud kunstnikku üha sügavamale rahvakunsti läteteni. Viimaseil aastail on vaibaks põimitud 12 osast koosnev seeria Eesti mõrsjate ning noorikute peakatetest, millele on tulemas veel järge.
Meie väikesel kodumaal on tohutu rikas ja kihelkonniti varieeruv varamu etnograafilistest esemetest. Väljapanek on ositi vaadata kodulähedases Tohisoo mõisas ja äsja restaureerituna avatud Kohila mõisa aitkuivatis, mis on ümber ehitatud raamatukoguks. Septembris saab neid töid näha Rapla keskraamatukogus.
On ju iga inimese kohus pidada kalliks eelkõige oma kodukanti ja kodumaad ning aidata oma andeid mööda kaasa selle vaimsele arengule, arutleb kunstnik.
Selle kõrval on paljud Ehalill Halliste tööd rännanud laia maailma kogudesse ja näitustele. Rapla kirikus on tema kümme gobelääni vaadata augusti lõpuni.
Ilme Veetamm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)