Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Peterburi Teataja esmailmumisest möödub sada aastat

10.09.2008 | | Rubriik: Uudised

Tänavu septembris möödub sada aastat Peterburi eestlaste ajalehe esimese numbri ilmumisest.
Ülemöödunud sajandivahetusel oli eestlaste kultuuripealinnaks Peterburi, kus õppisid, töötasid ja elasid sellised meie riigile ja kultuurile olulised mehed nagu Philipp Karell, Jakob Hurt, Johann Köler, August Topman, Heino Eller, August Weizenberg, Johan Laidoner, Jüri Uluots, ka Miina Härma jt. Peterburis elas tol ajal kümneid tuhandeid eestlasi, seepärast vajati ka oma, eestlastele mõeldud väljaannet. Juba 1884. aastal ilmus Kiriklik Leht (toimetaja Jakob Hurt), kuid esmanumber jäi ka viimaseks.
Septembris 1908 ilmuski Peterburi Teataja nime all esimene number. Ajalehe vastutavaks toimetajaks oli A. Einer. Kui alguses ilmus ajaleht kaks korda nädalas, siis enne sulgemist juba iga päev. Lehe väljaandmisega olid seotud sellised inimesed nagu hilisem välisminister Julius Seljamaa, riigivanem August Rei, president Konstantin Päts jt.
Seoses tsaar Nikolai II 1914. aasta korraldusega muuta linna nimi Petrogradiks, vahetas nime ka ajaleht: Petrogradi Teataja, edasi Pealinna Teataja ja Eesti. Lühiajaliselt on väljaande nimeks olnud ka Vabadus. Lehe tegevus lõpetati 1918. aastal.
Peterburi Teataja taasilmumise ajaks sai september 1999, mõtte algatajaks, eestvedajaks ja toimetajaks Eesti konsul Peterburis Jüri Trei. Läkituses taasilmunud esimesele numbrile kirjutas president Lennart Meri: «Ajaleht aitab kujundada täisväärtuslikumat eesti vaimuelu selles suures linnas, mis on olnud koduks ka paljudele eesti soost inimestele.»
Eestlaste ajaleht on Peterburi Eesti Kultuuriseltsi, Jaani koguduse ja Jaani Kiriku Fondi väljaanne ja praegu toimetab lehe väljaandmist toimkond koosseisus Jüri Trei, Veronika Mahtina ja Külli Sulg. Leht ilmub kord kvartalis Peterburis. Kümne ilmumisaasta jooksul on valgustatud eestlaste tegevust nii kodu- kui Venemaal ja mujal maailmas, üheks peateemaks on olnud suurlinnas elanud eestlaste tutvustamine.
Seoses Peterburi Teataja ilmumise 100. aastapäeva tähistamisega korraldatakse septembris Peterburis konverents ja näitus, Eesti Post annab välja erikujundusega kaardi ja eritempli ning koostöös MTÜ Piiter.net’iga avatakse Peterburi Eesti kultuuriportaal aadressil www.piiter.net.
Jüri Trei tänab kõiki, kes on nõu ja jõuga abiks olnud, lehele kaastööd teinud ning fotodega varustanud.
«Me ei adu Peterburi olulisust Eesti riigi ja rahva ajaloos. See on niisugune põld, mis on alles harimata,» ütleb Jüri Trei Eesti ajaloo ja Peterburi patrioodina.

Rita Puidet

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)