Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Peterburi Jaani kirik ootab eestlaste toetust

09.11.2010 | | Rubriik: Kirikuelu, Uudised

150 aastat tagasi, 27. novembril 1860, pühitseti eestlaste ja Peterburi patriootide annetuste toel ehitatud Peterburi Jaani kirik. 20. sajandi algul kuulus kogudusse 24 000 liiget. Kirik võõrandati 1930. aastal ja ehitati ümber. Kogudus taastati 1994. aastal, kirik tagastati kogudusele 1997. aastal. Järgmisel aastal vabariigi aastapäeva eel kirik taaspühitsetakse. Kas kõik on pidulikuks talituseks valmis?
Jüri Trei, MTÜ Peterburi Jaani Kiriku Fondi juhatuse esimees:
Kümme aastat tagasi, kui töötasin Peterburis Eesti konsulina, käivitasime programmi «Eestlased Peterburis», mille raames avasime mälestustahvli meie koidulaulikule Lydia Koidulale Kroonlinnas, mälestuskivi akadeemik Wiedemannile luterlikul Smolenski kalmistul jpm. Selle programmi raames tähistasime ka Peterburi Jaani kiriku 140. aastapäeva piduliku jumalateenistuse ja talgutega, kus korrastasime kirikuhoone ruume, lülitasime sisse elektri ja telefoni ning tööd alustas pühapäevakool. Jaani Kiriku Fondi toel seati üles näitus Peterburi Jaani koguduse ja kiriku ajaloost.
Kirik on tõesti Eesti riigi toel ja aastatepikkuse meeskonnatöö tulemusel taas üles ehitatud ja avatakse kiriku-kontserdisaalina. Kogudusel on aga üks mure – nimelt puuduvad altarikatted ja pole ka raha tekstiilide tellimiseks. Hinnanguliselt läheksid need maksma üle 20 000 Eesti krooni.
Sel laupäeval sõlmitakse Tallinna piiskoplikus toomkirikus kaua oodatud Kodu- ja Välis-Eesti kiriku nähtavat ühtsust kinnitav leping ja siis on Peterburi kogudus tõeliselt koos meiega. EELKs on mitmeid Jaani-nimelisi kogudusi. Kui ühendaks käed ja tuleks appi Peterburi Jaanile, nii nagu seda tehti 150 aastat tagasi? Kutsun fondi nimel ristirahvast üles ühe pühapäeva annetust koguma vendadele ja õdedele Peterburis, et kogudus saaks muretseda kiriku 150. aastapäevaks altarikatted.
MTÜ Peterburi Jaani Kiriku Fondi pangakonto number Swedbankis on 221013842966.
Eesti Kirik

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)