Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Peterburi eestlaste kiriku taastamine läheb lahti

10.02.2009 | | Rubriik: Online artiklid

 

Aastaid oodatu saab lõpuks teoks: märtsis sisenevad töömehed 149 aastat tagasi Peterburi eestlaste raha eest valminud Jaani kirikusse ja hakkavad seda taastama. Kirik taastatakse sellisel kujul, nagu see 1860. aasta novembris sisse õnnistati.

Peterburi kesklinnas asuva ehitusvõrku mässitud ja mahajäetud mulje jätva kiriku hoovis astub minu juurde vanamees õllepudeliga ja küsib sõbralikult, kas mina tean, mis sellest hoonest saab. „See on vana eestlaste kirik,” teab kohalik hästi. Ütlen, et Eesti riik hakkab seda taastama. „Kas kriis siis ei mõjuta teid?” küsib vanamees üllatunult.

Tundub, et esialgu mitte. „Endalegi uskumatu, aga nii see on, et läheb lahti,” ütleb renoveerimise tellija, Eesti Kontserdi juht Aivar Mäe.

Oluline on, et kirik taastatakse sellisel kujul, nagu see 1860. aasta novembris sisse õnnistati. See tähendab üksjagu lõhkumist ja juurdeehitamist. Lõhkuda tuleb Nõukogude ajal kirikusse ehitatud vahekorrus (praeguse nelja korruse asemel jääb alles kolm) ning kiriku otsaseina treppide jaoks ehitatud lisaehitis. Juurde tuleb ehitada mahalõhutud torn.

Taastamine maksab 76 miljonit

Kui kõik hästi läheb, siis peaks kiriku 150. aastapäeval toimuma seal esimene jumalateenistus. Poolteist aastat kestva taastamise maksumuseks on Mäe sõnul planeeritud 76 miljonit krooni, selleks aastaks on olemas küm-me miljonit.

Jaani kiriku hoone kuulub praegu Peterburi linnale. „Kirik ei ole meile renditud, vaid antud tasuta tähtajatuks kasutamiseks seni, kuni remont on tegemata,” räägib Peterburi eesti koguduse juht Külli Sulg. „Linnal peab ju garantii olema, et me sinna midagi muud ei ehita. Vene Föderatsiooni ja Peterburi linna seadustega on meil õigus kirikuvara tagasi saada!”
 

Kirikuvarad on Venemaal ainus vara liik, mis kuulub tagastamisele omanikule, kes oli seda enne 1917. aasta revolutsiooni. Selline erand tehti 1990-ndate alguses vene õigeusu kiriku pärast.

Koos Jaani kiriku taastamise algusega ilmub põhjalik kakskeelne raamat kiriku ajaloost „Peterburi eesti Jaani kirik/ Эстонская церковь Св. Иоанна в Петербурге”, mille autor on Peterburi eestlanna Veronika Mahtina.

 

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)