Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Pelgulinna pühakoda sai 70aastaseks

23.12.2008 | | Rubriik: Uudised

Peeteli kiriku aastapäeval kuulas kogudus peapiiskop Andres Põderi advendijutlust. Foto: Tiiu Pikkur

Neljandal advendipühapäeval tähistas Tallinna Peeteli kogudus oma kirikuhoone õnnistamise 70. aastapäeva.
Pidulikul jumalateenistusel teenisid peapiiskop Andres Põder ja koguduse vaimulikud Avo Üprus ning Toivo Treiblut, orelit mängis Eve Padar, laulsid koguduse kammerkoor ja lasteansambel. Külas olid sõpruskoguduse Tampere Harju esindajad.
Peapiiskop Andres Põder tervitas kogudust oma kiriku aastapäeva puhul. Ta ütles, et 1938. aasta 18. detsembril õnnistatud Peeteli kirik on nagu jõululaps ja käinud läbi sama kannatuste tee, nagu Kristusel on tulnud käia.
Peeteli kogudus on asutatud 1927. aastal, oma pühakoda asuti ehitama 1937 ja juba 1938. aasta suvel peeti seal esimesi jumalateenistusi. Advendipühapäeval, 18. detsembril avati kirik piduliku jumalateenistusega, mida juhtis piiskop Hugo Bernard Rahamägi. Kirikuhoone on kavandanud arhitekt E. Sacharias. Peeteli kirik on ainuke luterlik kirik, mis ehitati Tallinna esimese iseseisvuse ajal.
1962. aastal sulgesid okupatsioonivõimud kiriku ja seda hakkas kasutama oma filmipaviljonina Eesti Televisioon. Kulus 30 aastat, enne kui hoone kogudusele tagastati. Nüüdseks on Pelgulinna pühakoda remonditud nii seest kui väljast ja vahepealset võttepaviljoni aega meenutavad ainult pildid kauni kirikusaali seintel. Peeteli koguduse õpetaja Avo Üprus on 12 aasta jooksul, mil ta koguduse hingekarjaseks olnud, selles sotsiaalkiriku visiooni ellu viinud. Kirikuga ühe katuse alla mahub ka Peeteli kiriku sotsiaalkeskus.
Peeteli kiriku jumalateenistustel võib sageli nautida koguduse kammerkoori laulu. Kiriku aastapäevaks sai valmis CD «Jaakobi unenägu», mida jumalateenistusel esitleti. 18 koorilaulu on salvestatud dirigent Eve Padari juhatusel, kaastegev on ka koguduse lasteansambel.
Kuid Peeteli kiriku juubelipäev puudutab üht beebit ja kaht täiskasvanut veel eriliselt, nimelt algas jumalateenistus ristimis- ja leeritalitusega. Ristiti kaks ja leeriõnnistuse sai üks inimene. Peapiiskop Põderit rõõmustas talitusel osalemine, sest olles ise kuulutanud 2008. aasta ristimisaastaks, oli see talle endale alles esimene ristimine sel aastal.

Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)