Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Peetrus ja Paulus jätkavad usukuulutust

25.06.2014 | | Rubriik: Uudised

peetri kell copyKäesoleva nädala pühapäeval on apostlite Peetruse ja Pauluse päev ehk peeterpaulipäev.

Apostlite tegude raamatus kirjutatakse, kuidas kuningas Heroodes hakkas Jeesust järginud Peetrust taga kiusama ja ta vangikongi heitis ning kuidas ingel Peetruse kongist välja juhatas. Mõlema apostli tegudest võib Piiblist lugeda. Ka on Pauluse tegevusest mõjusalt kirjutanud Soome tuntud kirjanik Mika Waltari oma romaanis «Inimkonna vaenlased».
Tänu Peetruse ja Pauluse meelekindlusele usu levitamisel on neile pühitsetud palju kirikuid või kabeleid. Eestis kannab viis luteri kogudust Peetri nime (lisaks kahe koguduse ühinemisest tekkinud Valga Peetri-Luke kogudus), ka on sellenimeline Petseri kogudus. Neli kogudust kannavad Pauluse nime. Kaarma koguduse nimes on ühendatud mõlema apostli nimi. Järvakandis on Pauluse kogudus. Rapla koguduse abikirikus Kehtna Peetri kirikus peetakse teenistusi kord kuus.
Koguduse nimepäeva tähistatakse pidulikumalt, kui see langeb kokku mõne koguduse jaoks olulise sündmusega. Tarvastu koguduses tähistatakse pühapäeval kihelkonna 780. nimepäeva ning Kehtnas kiriku 160. ja oreli 100. aastapäeva. Mõlemad kirikud on pühitsetud apostel Peetrusele.
Viimase nime kannab ka Tartus kirik, mille pühitsemisest möödub sügisel 130 aastat. Hingamispäeval tähistatakse aga tornikella sünnipäeva. 110 aastat tagasi kinkis kogudusele ajanäitaja Jaan Ahja abikaasaga. Pärast kell kümme algavat jumalateenistust saab külastada torni ja vaadata kellamehhanismi (fotol).
Üks meie väiksemaid, teisele poole piiri jääv 15 liikmesannetajaga Petseri Peetri kogudus kuulub Võru praostkonna koosseisu.
Rita Puidet

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)