Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Peeter Kaldur: kirikute infokanalid avardavad maailmapilti

20.10.2008 | | Rubriik: Online artiklid

 

Moskvas toimus 2. oktoobril SRÜ riikide ja Baltikumi kirikute konfessioonide vaheline konsultatiivkomitee konverents, millel esindas Eesti luteri kirikut Jõhvi Mihkli koguduse õpetaja Peeter Kaldur.

Võite te tutvustada organit, mille konverentsil osalesite?

See komitee tegutses aastatel 1996-2000 ja siis ta lagunes. Üks lagunemise põhjusi oli suur vastuolu rooma-katoliku kiriku ja vene õigeusu kiriku vahel. Teiseks lagunemise põhjuseks oli, et sellise komitee järele ei olnud enam lihtsalt vajadust. Praegu toimus selle komitee taasasutamine ja seda, et selle põhjuseks olid sündmused Gruusias, otse välja ei öeldud, aga ma julgen väita, et need olid üheks ajendiks

Kas ei ole kahemõtteline Eesti esindajate viibimine sellise formaadiga konverentsil? Võidakse ju väita, et Balti riigid kinnitavad sellega oma N. Liitu kuulumist…

Osalemine mitmesugustel üritustel ei tähenda kindlasti millegi tunnustamist. Iseküsimus oleks, kui kiriku esindaja peaks alla kirjutama mingile avaldusele, mis on selge poliitilise tähendusega ning mis pole kiriku poolt aktsepteeritud.

Kas võeti vastu ka ühine pöördumine?

Võeti vastu avaldus, mis puudutab ka Gruusiat. Metropoliit Kirill väitis, et ta oli kogu Kaukaasia konflikti aja väga tihedas kontaktis Gruusia patriarhi Iljaga ja sai informatsiooni, mis sageli erines sellest, mida kumbki konflikti osapool edastas. Kirikutel on oma kanalid ja sidemed, mille kasutamine just konfliktolukordades avardab pilti. Oluline oli see, et avaldus oli neutraalset laadi. Mitteametlikult öeldi mulle ka seda, et Vene presidendi kantseleist helistati ja taheti, et nende esindaja kindlasti osaleks konverentsil, aga õigeusu kirik ja konverentsi korraldajad ei andnud selleks luba, sest üritus oli vaid kirikutegelastele.

Kas ei ole sellist pelgu, et teie osalemist nimetatud üritusel kasutatakse ära propagandasõjas Eesti vastu?

Loomulikult on see võimalik. Me ei tea ka praegu, millisel kujul Venemaa massiteabevahendid meie kohalolekut sellel konverentsil valgustavad.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)