Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Peapiiskopi päevad on olnud töised

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Piiskopliku visitatsiooni eesmärgiks oli saada ülevaade Viru praostkonna tugevatest ja nõrkadest külgedest, samuti vaagida, kuidas toimib kirikuvalitsuse, praostkonna ja koguduste koostöö.
Iisaku kogudusemajas kohtusid peapiiskopiga praost Avo Kiir, abipraost Tauno Toompuu, sekretär Anne Ferschel, praostkonna nõukogu liikmed ja koguduste vaimulikud.
Peapiiskop Andres Põder kinnitas Eesti Kirikule antud intervjuus, et tööpäev Iisakus kujunes asjalikuks. Eesmärgiks ei olnud ennekõike kontrollida arvandmeid, vaid saada ülevaade praostkonna toimetulekust ja vaimsest õhkkonnast sügavamas mõttes. Oluliseks nimetas ta võimalust pidada väikest mõttekoda, kus tekkis häid ideid koguduste elu efektiivsemaks korraldamiseks. «Töö üheks osaks on alati monitooring, et vaadata, millised on tugevad ja nõrgad küljed ,ning läbi pideva eneseanalüüsi leida teid paremaks toimimiseks,» selgitas Andres Põder visiteerimise laiemat mõtet.
Peapiiskop tundis huvi, kuidas kogudused täidavad kirikuseadustikust tulenevaid kohustusi. Samuti huvitus ta sellest, millised on praostkonna vaimulike omavahelised suhted ja läbisaamine praostiga, kui tihti ja millistel puhkudel käiakse koos. Uuriti, kuidas on lood koguduste muusika-, laste- ja noortetööga ja ning milline on koguduste koostöö vastavate kiriku allasutustega.
Jutuks võeti vaimulikele puhkuse andmise korraldamine. Peapiiskop rõhutas, et puhkusegraafikud peavad varem koostatud olema, et leida aegsasti asendusõpetajad.
Eraldi peatuti kobarkoguduse teemal. Praost Avo Kiir on olnud üks esimesi, kes tõstatas kobarkoguduse loomise mõtte, mis aitaks koguduste ressursse paremini kasutada. Praostkonnas on tuua ka näiteid koguduste liitumisest. 1997. aastal ühines väike Kiviõli kogudus Lüganusega ja 2004. aastal Tudu Viru-Jaagupi kogudusega. Ühinenud koguduste vaimulikud ja praost tunnistasid, et kõik laabus hästi.
«Praostkonnad on erinevad. Seetõttu ma ei ruttaks võrdlema. Viru praostkonnas hakkab silma vaimulike hea omavaheline kontakt ja konfliktide puudumine. Saan kinnitada, et tegemist on toimiva praostkonnaga, mida juhib juba aastaid sama praost. Sellest on hea meel,» kinnitas peapiiskop Põder.
Viru praostkonda kuulub 19 kogudust: Haljala, Iisaku, Illuka, Ilumäe, Jõhvi, Kadrina, Kunda, Käsmu, Lüganuse, Narva, Narva-Jõesuu, Pühajõe, Rakvere, Simuna, Tamsalu, Tudulinna, Viru-Jaakobi, Viru-Nigula ja Väike-Maarja.
Avo Kiir on Viru praost alates 1998. aastast, enne seda oli ta praosti kohusetäitja aastast 1995. Lisaks on ta Iisaku vallavanem.
Peapiiskopil on sel aastal plaanis visiteerida veel 5. novembril Ida-Harju ja 11. novembril Pärnu praostkonda.

Liina Raudvassar