Esileht » Arvamused » Arvamus »

Peaministri avakõne EELK vaimulikul laulupeol

15.06.2010 | | Rubriik: Arvamus

Hea laulurahvas, tartlased!
Austatud peapiiskop, karjased!
Meeltülendav on seista siin, Tartu lauluväljakul, nii paljude lauljate ees! Ülevust on täis kogu Tartu linn. Ülevust tundsime rongkäigu ajal läbi linna. Ülevust jagub siin juba mitmendat päeva.
Üks iseäralik tung paneb meie rahva olulistel puhkudel kokku tulema ja kogunema ühisteks laulmisteks – laulupidudeks või laulupäevadeks. Tihti endassetõmbunud ja omaette hoidev eestlane avaldab nendel pidudel haruldaselt suurt ühismeelt. Sajad või tuhanded inimesed tulevad kokku, et siis üksteise kõrval laulda ja hõisata. See on erakordne.
Tänasel vaimulikul laulupeol võib siit tõmmata ühenduse ka eestlase ja kiriku suhte kohta. Oleme Euroopas tuntud kui üks sekulaarsemaid ühiskondi. See on fakt. Samas võivad erilised puhud, nagu tänanegi Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku korraldatud kirikupäev, tuua kokku suured rahvahulgad. Ka selles on erakordsust.
Kuidas on need erakordsed juhtumised võimalikud? Võib-olla on siin peidus sügavamad ühisjooned laulu ja palve vahel, mida me esmapilgul ei näe. Ilmselt õigusega on luterliku taustaga eestlase kohta öeldud, et ta tunneb paremini laulusalme kui piiblisalme. Kuid samas tähistab eesti sõna «lauluraamat» eeskätt just kirikulaulude kogumikku. Aga võib-olla on ka nii, et laul ongi eestlase palve ja pühendumus, meie eneseväljendus rohkem kui muudes kultuurides.  
Olgu kuidas on, selge on see, et tänane vaimulik laulupidu läheb korda paljudele – lauljatele, koorijuhtidele, heliloojatele; aga ka kuulajatele. Ja Tartu on selleks peoks just sobiv paik. Siin on meie laulupidude traditsiooni sünnikoht. Teisalt: Tartu on linn, mille siluetti ilmestab õige mitu kirikutorni, ja siin pole põlatud tööd, et taastada hävitatud pühakodasid. Nii võivad üksteise järel tornitipud üle linna kerkida. Jaani kiriku taaspühitsemisest möödub neil päevil viis aastat. Linna siluett ootab pikisilmi Maarja kirikutorni ülesehitamist, mis loodetavasti lähiajal ka juhtub.
Siin on hea ja kindel laulda täna uusi laule ning ka sedasama püha laulu, mis kõlas siin juba esimesel üldlaulupeol 141 aastat tagasi, ja paluda isamaa eest: «Su üle Jumal valvaku».
Head lauluelamust! Head pidu!

Andrus Ansip,
peaminister
Tartu lauluväljakul 12. juunil 2010


Laulupeoliste saabumist Tartu lauluväljakule tervitab peaminister Andrus Ansip koos piiskop Einar Soone (vasakult), emeriitpeapiiskop Kuno Pajula, kirikupäeva ja laulupeo sihtasutuse nõukogu esimehe Jüri Ehasalu, Marje Põderi, peapiiskop Andres Põderi, kultuuriminister Laine Jänese ja Tartu linnapea Urmas Kruusega.
Mari Paenurm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)