Slava Ukraine

Pauluse kiriku remont on alanud

06.01.2009 | | Rubriik: Määratlemata

Ringkäigul kiriku keldris. Esiplaanil kultuuriminister Laine Jänes, sihtasutuse juhataja Elo Süld, ehitusfirma Haspo juhataja Avo Ossip, koguduse juhatuse aseesimees Priit Humal ja õpetaja Joel Luhamets ehitustandril kiriku sügavuses. Foto: Jaan Süld

Kultuuriminister Laine Jänes on optimistlik ja loodab juba 2011. aastal näha kiriku valmimist.

Kuigi ettevalmistused Tartu Pauluse kiriku suurremondiks on kestnud pikka aega, tähistas Tartu Pauluse kogudus remondi algust 21. detsembril 2008.
Mitu kuud on kostnud altariseina taga ekskavaatorimürinat, nüüd oli kõigil huvilistel võimalus alanud remonti oma silmaga näha. Koguduse õpetaja Joel Luhamets tõi võrdluse jõulusündmusega, millele samuti eelnes pikk ettevalmistus, enne kui sõnum avalikuks sai.
Pärast jumalateenistust tutvustas SA Tartu Pauluse Kirik juhataja Elo Süld kiriku taastamisprojekti ehk seda, millisena võime Pauluse kirikut näha mõne aasta pärast, kui Jumal lubab, sest remondi lõpptähtaeg sõltub rahastamisega seotud asjaoludest. Oma panuse on juba andnud Eesti riik, Tartu linn ja Pauluse kogudus. Kultuuriminister Laine Jänes oli rõõmsameelne: «Minus on see usk ja teadmine, et ühise jõuga suudame kõike ja varsti võime olla siin uues kirikus, mis mahutab neli kuni viis korda rohkem rahvast kui praegu.»
Kogudus on toeks linnapeale
Tartu linnapea Urmas Kruuse ütles kirikulistele, et «kõige raskematel aegadel tehakse tegusid, mis püsivad sajandeid. Raha ei ole kõige tähtsam. Me anname ühiskonnale märksõna: Tartu taastab kirikuid. Raskel ajal on usk see, mis hoiab püsti kõike muud. Keegi ei saa elada ilma usuta. Ja mis olekski Tartu ilma kirikuteta?».
Selle kinnituseks meenutas linnapea oma lapsepõlve: «Olin põlvepikkune, kui tulin siia pühasse majja. Mu vanaonul oli kuldpulm. Küsisin siis ema käest, kuidas küll on võimalik nii kaua koos elada. Ema vastas kolme sõnaga: usk, lootus, armastus…»
Linnapea Urmas Kruuse, kes on ühtlasi sihtasutuse Tartu Pauluse Kirik nõukogu esimees, ütles, et tuli nüüd pühapäeval kirikusse, et leida siit kinnitust ja tuge kiriku taastamise eestvedamisel. «Ma leidsin selle!» kinnitas ta, nähes kirikusse kogunenud rahvahulka.
Ekskursioon ehitusplatsile
Pärast sõnavõtte oli kõigil huvilistel võimalus külastada kiriku keldrit, kus juba paar kuud on käinud vundamendi toestamine. Varasema väikse keldri asmele on kaevatud suur, kuhu ehitatakse krüpt koos 95kohalise kammersaaliga ja abiruumid. Kiriku keldrisse, mida laiendatakse väljapoole kiriku alust ala, rajatakse urnide matmispaik.
Pauluse kirik on maailmakuulsa soome arhitekti Eliel Saarineni arhitektuuripärl. Kavas on renoveerida kirikusaal algupärases suuruses, taastada rõdud ja külgtrepid, ehitada kaks lifti, vahetada uksed ja aknad. Samuti on kavas renoveerida torn ja avada see külastajatele. Suurt tähelepanu pööratakse taastatava kiriku akustikale.
Suurde kirikusse ehitatakse Lõuna-Eesti võimsaim orel, mille ehitaja kuulutatakse välja veebruaris. Pauluse kiriku suurremondi projekteerivad soome arhitektid Merja Nieminen, Kari Järvinen ja sisekujundaja Marku Nors.
Tartu Pauluse kirik pühitseti esmakordselt sisse 1917, kuid hävis sõjas 1944. Kirik taastati 1966, tornikiiver 1999, suurremont loodetakse lõpetada aastal 2011 või 2012.

Kristjan Luhamets

Tartu Pauluse kiriku taastamise kolm lähtekohta
● Pauluse kirik kui maailmakuulsa soome arhitekti Eliel Saarineni arhitektuuripärl.
● Romantilise oreliga Tartu linna suurim kontsertkirik.
● Pauluse kirik kui sotsiaalkirik.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)