Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Palverändurina pühal maal, 5. osa

/ Autor: / Rubriik: Järjejutt / Number:  /

Põhja-Iisraelis viibides peaks kindlasti külastama Golani kõrgendikku, kust saab oma alguse Jordani jõgi. Golani kõrgendik on Iisraeli riigile strateegiliselt ülioluline territoorium. Iisraeli–Süüria piirialalt Jordani jõe oru suunas algav langus teeks riigipiiri sisemaa poole nihutades võimatuks riigi kaitsmise. Ka asub kõrgendikul 30% riigi magevee varudest.
Olukorras, kus iga puu ja põõsa toitmiseks on vaja eraldi veetoru, muutub just Golani kaitsmine riigi iseseisvuse seisukohalt oluliseks. Galilea järvest 45 minuti autosõidu kaugusel jõuab piiriäärne tee kohta, kus Süüria territoorium moodustab Iisraeli territooriumi suunal sügava sopistuse.
1973. aasta juudi pühade ajal otsustas Süüria just sellest kohast rünnata juudi riiki ülekaalukate jõududega. Kuuepäevase sõja käigus kaotas Iisrael langenutena 6000 sõdurit, kuid suutis ime läbi oma territooriumi säilitada ja seda koguni kasvatada.
31 aasta eest peetud lahingute ühel strateegiliselt olulise ja umbes Merom Golani kohal paikneva mäe tipus on tänaseks sisse seatud väike vaateplatvorm koos tolleaegsete kaevikute ja relvastusega. Mäelt avaneb suurepärane vaade korraga kahe riigi territooriumile.
Vaadeldava maastiku keskosas asub Quneitra asula, mis on Iisraeli ja Süüria piiri lahutava ÜRO missiooni keskuseks. Järgmisel päeval saime kuulda, et ligikaudu samal ajal oli sellesse piirkonda tulistatud palestiinlaste rakett, mis tappis äsja Iisraeli asunud uusasunikepere mõlemad lapsed.
Selle piirkonna vanemast ajaloost saime hea ülevaate, kui külastasime Qatzrini vabaõhumuuseumi laadset asulat, mis on pärast 740. aastal toimud maavärinat tänaseks umbes kümnendiku osas taastatud. Selles Iisraeli kõige põhjapoolsemas osas, mis jääb kaardil Liibanoni ja Süüria vahele, sai meie rühm teede ääres näha kõrgtehnoloogiaga varustatud lähtevalmis sõjatehnikat.
Saabumine igavesse linna
Kahenädalase palverännaku teist nädalat alustasime teekonnaga Iisraeli pealinna Jeruusalemma suunas. Juba 1000 aastat eKr kuningas Taaveti poolt Iisraeli hõimude pealinnaks tõusnud ja riigi parlamendi poolt 1980. aastal igaveseks ajaks pealinna staatuse saanud Juudi riigi suurimas metropolis sai meie peatuspaigaks kesklinnas asuv Park Plaza hotell.
Läbinud juba rutiiniks muutunud turvakontrolli, pälvis meie tähelepanu kaksiklift, millest ühel seisis kiri «sabatilift». Et hingamispäeval vältida õigeusklikel juutidel töötegemist, peatub tõsteseadeldis laupäeval nuppudele vajutamise vältimiseks igal korrusel. Sellel maal mõeldakse igale pisiasjale, mille eesmärgiks on kõiges täita Jumala tahet. Nii tuli meil enne reisi broneerida hommikused toidukorrad vastavalt religioosselt puhta toidu tavale – Jumala seadusi silmas pidades eraldatakse teineteisest liha- ja piimatoidud.
Kui Surnumere-äärne kliima oli põhjamaisele inimesele tavapäratult kuum, siis vaid 50 kilomeetri kaugusel pealinnas oli tunda jahedamat õhku, mida sai võrrelda Eestimaa soojemate suvepäevadega. Kuum on aga selles piirkonnas nii otseses kui ka kaudses tähenduses.
Kas nüüd pealinna kiirest elutempost või muudest teguritest olenevalt võis avatud hotelliaknast kuulda keskmiselt iga viie minuti jooksul mööduvaid kiirabiauto sireene. Hotelli televõrgust jälgitava ja üle maailma nähtava CNN teleuudiste reportaazid kajastasid sündmusi, mis toimusid linnast vaid paarikümne kilomeetri kaugusel.
Lehtmajadepüha juubelikonverents
Püha Maa reisi teise nädala selgrooks kujunes Jeruusalemma Kristliku Suursaatkonna poolt rahvusvahelises konverentsikeskuses korraldatav iga-aastane lehtmajadepüha konverents. Oma 25. juubelikonverentsini jõudnud suurüritus koondab igal aastal Jeruusalemma kristlastest delegaate, kes ei esinda mitte kogudusi ega riike, vaid oma maa kristlaskonda.
Konverentsile oli kogunenud ligi 5000 delegaati 70 maalt. Jeruusalemma Kristlik Suursaatkond sündis 1980. aastal vastukaaluks sellele, et enamik riike otsustas oma suursaatkonnad viia Jeruusalemmast Tel Avivi.
Kokkusaamine sarnanes mitme rahvusvahelise suurkonverentsiga, kus võis näha korraga väga paljude maade esindajaid. Kõiki neid pühadeks Jeruusalemma kogunenud eri rahvuste esindajaid ühendas armastus Püha Maa ja tema inimeste vastu.
Konverentsi kõrgetasemelisusest tunnistasid mitme Iisraeli valitsuse ja parlamendi esindaja tervitused. Konverentsi päevakavas oli ka peaminister Ariel Sharoni tervitus, kuid riigi julgeolekuteenistused otsustasid seoses ähvardusega tappa peaminister, tühistada kõik avalikud esinemised. Mainitud pinged on tekkinud valitsuse soovist tuua mõni juudi asundus välja Palestiina alasid asustanud araablaste keskelt.
(Järgneb)

Anti Toplaan