Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

Palamusel saab näha piibliteemalisi marke

30.11.2011 | | Rubriik: Teated

 Palamuse muuseumis saab aasta lõpuni näha Eesti Piibliseltsi näitust «Evangeelium markidel». Piibliteemalise marginäituse avas 24. novembril seltsi peasekretär Jaan Bärenson.
Näitusel on kahte tüüpi marke: ühtedel on reprodutseeritud tuntud kunstnike teoseid,  teised on tehtud spetsiaalselt kirikuajaloo sündmuste puhul, näiteks ülestõusmispühadeks. Põhiliselt on markidel kujutatud Jeesuse sünni või ristilöömise ja ülestõusmisega seonduvat.
Väiksem osa markidest annab pildi Jeesuse elust ja tegevusest. Ilus Saksa mark on sündmusest, kui Jeesus kutsub jüngreid oma võrke järve heitma ja saadakse suur saak.
Näitus sai peasekretäri sõnul väga põnev, sest marke on ka sellistest riikidest, kus kristlik kultuur ei ole oluline nagu Türgist. Marke on ka Aafrika riikidest, kus filatelistide rõõmustamiseks on toodetud ilusaid marke, et riigile raha teenida. On ka Nõukogude Liidus 1970. aastal välja antud mark (fotol).
Margid on piibliseltsi jõudnud mitmel moel, osa Saksamaalt Soome piibliseltsi kaudu, osa on juurde muretsetud. Näitust on eksponeeritud 2003. aastast ja seda täiendatakse jätkuvalt.
Kõik margid on mõeldud  kasutuseks maksevahendina, tegu pole niisiis ilumarkidega. Osa marke on esimese päeva templiga, osa plokid, osa uued. Jaan Bärenson on olnud margikoguja lapsepõlvest peale ja see «haigus» ei ole tal üle läinud.
Pühapäeval avas Eesti Piibliselts oma jõulumarkide näituse Oleviste kirikus, näitus jääb avatuks kolmekuningapäevani.
Haapsalu toomkirikus on aasta lõpuni aga avatud näitus «Eesti Piibliselts 20», mis kajastab seltsi tegevust pärast taastamist 20 aasta jooksul.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)