Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Paide kiriku katuse remont päädis rahapuudusel tellingute püstitamisega

27.04.2009 | | Rubriik: Online artiklid

 

Paide kiriku katuse uuendamiseks püstitati poole miljoni krooni eest tellingud, kuid kuna eelarvekärbete tõttu ei saa edasisi töid toetada riik ega linn, vettib tornikiivri alla jääv konstruktsioon kuni raha leidmiseni edasi.

Talve jooksul said paidelased huviga jälgida töömehi, kes puidust tellinguid ehitades mööda kirikutorni järjest kõrgemale ronisid. Kevadkuudel pole aga tornikuulini kõrguvaid tellinguid kasutatud. Põhjus on ülimalt proosaline: tööde jätkamiseks puudub lihtsalt raha.

Paide Püha Risti koguduse õpetaja Algur Kaerma ütles, et tellingute ehitamine läks maksma pisut üle poole miljoni krooni. Et kirikutorn saaks peale ka ettenähtud uue vaskpleki, oleks vaja veel üle miljoni krooni.

Kas kogudus on esitanud taotlusi raha saamiseks, ei tahtnud Kaerma öelda. «Igat sorti asjaajamisi on praegu käigus, aga meeldivalt väljapaistvat tulemust ei ole,» sõnas ta.
Riigi abi suhtes on Kaerma pessimistlik. «Ilmselt paneb kokkuhoid piirid peale, eks tuleb kannatlik olla ja loota,» ütles ta. Kuigi kirikutorn laseb vihma läbi ja tornikiivri alla jääv konstruktsioon on kohati läbi vettinud, ei sega see Kaerma ütlust mööda koguduse tööd.
Mis edasi saab, ei oska Kaerma ennustada. «Eks näe, mis elu toob,» nentis ta. «Kui midagi juhtuma hakkab, küll see siis näha on – torn paistab ju üle linna.»

Paide linn plaanis tänavu kirikut toetada 500 000 krooniga. Abilinnapea Kaido Ivaski sõnul on sellega aga üks tõsine probleem: eelarve võeti vastu detsembris, aga veebruaris keelas riik omavalitsustel laenu võtta.

«Tornikiiver on kehvas olukorras ja me ei saa lasta kirikul ära laguneda,» möönis Ivask. Ta avaldas lootust, et riik annab siiski loa kiriku remontimiseks laenuraha kasutada.
Eelnevatel aastatel on Paide kirik saanud toetusraha riigilt pühakodade toetamise programmist. Tänavu kahanes programmi eelarve kahe kolmandiku jagu ja toetust ei saanud ükski uus objekt.

Muinsuskaitseameti restaureerimisosakonna spetsialist Sille Sombri ütles, et tänavu jaanuaris esitas Paide Püha Risti kirik küll taotluse 776 000 krooni suurusele summale tornikiivri restaureerimiseks, aga seda hakatakse läbi vaatama alles 2010. aastal.
Tellingud paigaldanud ettevõtte Frantsiskus juhataja Tõnu Parmaksoni hinnangul ei ähvarda vihma ja lume kätte jäävaid tellinguid mädanemine. Parmaksoni meelest tegutses kogudus targasti, tellides tööd kolmes etapis. «Loodetud raha ei tulnud, aga hea, et esimene etappki valmis sai,» ütles ta.

Tööde teises järgus on kavas puidutööd, nende seas ka sarikate ja laudise vahetus, kolmandas järgus peaks torn saama vaskplekiga kaetud.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)