Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Orelitund: kuulajad saavad kaasa elada otsesaate sünnile

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Neljandat aastat toimuvad üle nädala pühapäeviti Tallinna kirikutes tasuta kontserdid sarjast «Orelitund». Kontserdid kõlavad otseülekandena Klassikaraadios. Omapäraseks teeb kontserdi sõnaline osa: organist tutvustab oma kava natuke lähemalt.

 

Andres Uibo Eesti Muusikaakadeemia orelisaalis.

Kunagi Eesti Muusikaakadeemia orelisaalist alguse saanud sari on nüüdseks teinud ringi peale Tallinnas ja soovib tulevikus laieneda pealinnast kaugemale.

«Orelitunni» mõtte algataja, kunstiline juht ja üks esinejatest Andres Uibo ütleb, et sari sai ellu kutsutud tänu muusikaakadeemia uuele orelile: «Kui 2001. aastal see tore pill valmis sai, siis mõtlesime siin kontserte tegema hakata. Siin on ka ideaalsed tingimused: ruum on soe ja helikindel, kõik nagu raadio stuudios.

Kirikutes on müra sageli probleemiks. Ometi läksime ka kirikutesse, et mitte ennast korrata. Oleme mõelnud mitmeti, näiteks kas võtta eraldi inimene rääkima. Parim vorm ongi see, et organist ise räägib.

Algusaastatel esinesin ise sagedamini. Keeruline on saada esinejat, kes mängiks ja räägiks. Tänini on mõni jäänud kõrvale, sest arvab, et rääkimine talle ei istu.»

Andres Uibo kommenteerib muusikapalu väga huvitavalt. Samas leiab temagi, et see on üsna raske. «Kui mängin, siis samal ajal mõtlen juba järgmisele kommentaarile. Olen esinenud tohutult palju kordi, kuid kontserti anda on tunduvalt kergem kui ühendada muusikat ja sõna,» selgitab Uibo.

Kes on «Orelitunnis» üles astunud?

Andres Uibo: Ene Salumäe, Aare-Paul Lattik, Marju Riisikamp, kes on väga hea klavessiinimängija ja vanamuusikatundja; Kristel Aer, Toomas Trass, Urmas Taniloo, Piret Aidulo jt. Kergem on öelda, kes ei ole esinenud.

Mul on tohutu hea meel, et on palju erinevaid inimesi, kes mängivad ja räägivad erinevalt nii sarja rikastades. Kuulajatelt oleme saanud juba algusest saadik head tagasisidet. Kui pärast teist hooaega sarja lõpetada soovisime, siis just kuulajate soovil jätkame senini.

Missugused on järgmise hooaja plaanid?

Klassikaraadio huvi on olemas ja küllap me peatoimetaja Tiia Tederiga plaani koostame. Raadio on välja pakkunud, et kontserdid võiksid toimuda ka Tallinna-lähedastes kirikutes. Kahjuks on Tallinna läheduses vähe korras pille. Ainuke suur kontsertorel on Nissi kirikus. Kõne alla tuleksid ka Keila ja Kuusalu. Päris kaugele ei saa minna tehnika tõttu.

Meie läheks küll, kuid tehnika transport ja paigaldamine toob suuri kulutusi. Igal juhul mitmekesistub kontsertide pilt kindlasti. Peab hoolega läbi kaaluma ja õiged kohad leidma. Kindlasti tulevad orelimeistrid appi pille timmima.

Saateid tehakse ju mõnikord väga vanadest hoonetest, kuid eks selleski on oma võlu. Vanadest pillidest saab võib-olla rohkem rääkida kui nendel mängida, neist ülevaadet saada võib olla väga huvitav.

Lõppkokkuvõttes võib mitmesuguseid lahendusi kasutada, näiteks varem salvestada. Muidugi on siis oht, et saadet hakatakse lühemaks lõikama. Sellega kaotaks saade aga palju, sest otsesaatel on kordumatu võlu. Kui saade läheb otse eetrisse ja keegi ei saa midagi muuta, tekib vahetu osavõtt, mis väga võlub. Muusikaesitused muutuvad tänapäeval aina steriilsemaks – ega artisti hingamist enam kuule.

Kas talvekülmad kirikud esinejaid ei häiri?

Mind isiklikult ei ole külm kunagi häirinud, sest noorest peast mängisin külmas Vigala kirikus organistina küll ja küll, mina külma ei karda. Kuulajat võib-olla küll ja tehnika ei kannata ka alla 15 kraadi külma välja.

«Orelitund» läheb mai lõpus suvevaheajale, kuid ega Tallinnas orelid suveks vaiki?

Kindlasti ei vaiki. Orelifestival tuleb augusti algul, selleks on kõik valmis. Õnneks on taastunud kirikumuusikakontsertide traditsioon. Tallinnas on aastaringselt orelikontserdid: Püha Vaimus esmaspäeviti, Kaarlis teisipäeviti, Toomkirikus laupäeviti, Nigulistes laupäeviti ja pühapäeviti. Kõik teevad oma tänuväärset tööd ja kuulajaid jagub alati.

Kontsertsarja «Orelitund», mida korraldavad  Eesti Muusikaakadeemia ja Eesti Orelisõprade Ühing, vahendab Klassikaraadio ja toetab Eesti Kultuurkapital. Kontserdid toimuvad üle nädala eri paikades tasuta. Esinevad meie paremad organistid, saatejuht-toimetaja on Ene Pilliroog.

Sel hooajal oodatakse orelimuusikasõpru veel kolmele kontserdile: 1. mail esineb Eesti Muusikaakadeemia orelisaalis Tiia Tenno-Ratas, 15. mail Niguliste kiriku Antoniuse kabelis Marju Riisikamp ja hooaja lõppkontsert on 29. mail Nõmme Rahu kirikus, kus astub üles Toomas Trass. Kontserdid algavad kell 13 ja on samal ajal kuuldavad ka Klassikaraadio lainepikkusel.

Tiiu Pikkur