Slava Ukraine

Õnnitlused teenekale õpetajale

16.11.2007 | | Rubriik: Määratlemata

Eile täitus õpetaja emeeritus teoloogiadoktor Voldemar Iljal 85. eluaasta. Auväärt kirikuõpetaja juubelit tähistati pühapäeval, 11. novembril Nõmme Rahu kirikus.

Õpetaja emeeritus dr Voldemar Ilja abikaasa Elli Marjaga õnnitlusi vastu võtmas. Foto: Tiiu PikkurPidulikul jumalateenistusel teenisid peapiiskop emeeritus Kuno Pajula ja õpetaja Eve Kruus. Lauluga teenis kaasa koguduse segakoor, kes tähistas ka oma 94. sünnipäeva, koori dirigeeris ja orelit mängis Imbi Laas.
Kirikusse oli tulnud hulgaliselt rahvast, kes kõik oma koguduse endist õpetajat õnnitleda said. Voldemar Ilja teenis Nõmme koguduse õpetajana aastatel 1978–1999, kuid ega ta ole oma kogudust nüüdki unustanud: ikka on teda näha jumalateenistustel kaasa teenimas või siis kirikupingis istumas. Palju käepigistusi ja häid soove jagus kirikurahval juubilarile ja tema abikaasale.
Voldemar Ilja sündis 13. novembril 1922. aastal Misso vallas Tsiistre külas, oli II maailmasõja järel aastaid metsavend, 1953–54 Venemaal vangilaagris. 1955. aastal asus õppima Tallinna Usuteaduse Kõrgemasse Katsekomisjoni.
Õpetajaks ordineeritud 5. septembril 1956. Enne Nõmme koguduse õpetajaks tulemist teenis Voldemar Ilja aastaid Lõuna-Eestis Petseri ja Võnnu kogudust. Ta on olnud EELK Usuteaduse Instituudi ajaloolise usuteaduse õppetooli juhataja ja kirikuloo professor.
Voldemar Ilja on üks eesti tunnustatumaid kirikuajaloo uurijaid. Ta on pühendunud vennastekoguduse liikumise uurimisele Eestis selle tekkest alates. Doktoritöö kirjutas ta vennastekoguduse kõige vanemast ajaloost Põhja-Eestis aastaist 1730–1743. Nüüdseks on vennastekoguduse liikumine talletatud juba viide raamatusse, igaüks jõuab ajas tänase päeva poole. Viimast, viiendat osa esitles autor selle aasta kevadel.
Põhjaliku ajaloouurijana on dr Ilja öelnud, et see töö nõuab kõigepealt istumise usinust. Pikkade aastate jooksul on teadlane läbi töötanud tohutult arhiivimaterjali, seda süstematiseerides ja ajalooks kirjutades. Ja töö ei ole lõppenud, käsil on vennastekoguduse ajaloo kuuenda osa kirjutamine.
Voldemar Ilja arvukate õnnitlejatega ühineb ka Eesti Kirik, soovides teenekale kirikuõpetajale ja teadlasele rohket Issanda õnnistust.
Tiiu Pikkur

Voldemar Iljale anti EELK tänukiri 85. sünnipäeval viljaka teadustöö eest.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)