Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Õigeusu kirikupead kohtusid Konstantinoopolis

14.10.2008 | | Rubriik: Online artiklid

10.–11. oktoobrini kohtusid Konstantinoopolis (Istanbulis) õigeusu kirikupead kogu maailmast.

Active ImageOikumeeniline patriarh ja Konstantinoopoli piiskop Bartholomeos I rõhutas avakõnes, et õigeusklike vahel peab valitsema koostöö. Selleks tuleb patriarhi sõnul kiirendada ettevalmistusi õigeusklike ülemaailmse sinodi kokkukutsumiseks, lahendada diasporaakirikute probleem, leppida kokku ühistes reeglites osalemisel oikumeenilises liikumises ning alustada ühtse seisukoha väljatöötamist keskkonna ja bioeetika küsimustes.

Patriarh rõhutas kirikupeade kohtumise tähtsust ortodoksi kirikute vahelise ühtsuse ja üksmeele väljendajana. Bartholomeose sõnul tunnistab kohalike õigeusu kiriku juhtide osalemine samal jumalateenistusel „maailmale ühest, pühast, katoolsest ja apostlikust-õigeusklikust kirikust“.

12. oktoobril teenisid kohtumisel osalenud patriarhid ja peapiiskopid jumalikul liturgial Konstantinoopoli patriarhi peakirikus.

Kohtumisel vastuvõetud avalduses rõhutavad kirikupead, et apostliku kuulutuse levitamiseks peavad ortodoksi kirikud suutma üle saada sisekonfliktidest ning pöörama tähelepanu evangeliseerimisele ja misjonitööle. Dokumendis pööratakse olulisel määral tähelepanu sotsiaalsetele ja keskkonnaga seotud küsimustele. „Kirik osutab jätkuvalt sellele, et pattu saab võita vaid Jumala ja inimkonna koostöös,“ tõdevad kirikupead.

Kõneldes religiooni rollist kaasaegses ühiskonnas leitakse, et ilmaliku riigi põhimõtet võib küll järgida, kuid religiooni tõrjumine avaliku elu sfäärist ei ole aktsepteeritav. Tõdetakse perekonna institutsiooni kriisi ning väljendatakse toetust noortele ja suurtele perekondadele. Avalduses tervitatakse Vene ja Gruusia õigeusu kiriku vennalike suhteid, mida ei kahjustanud hiljutine Vene-Gruusia sõjaline konflikt. Samuti tervitatakse Konstantinoopoli patriarhi initsiatiivi kutsuda diasporaakirikute kanooniliste probleemide lahendamiseks 2009. aastal kokku üldine nõupidamine.

Avaldusele on alla kirjutanud Konstantinoopoli, Aleksandria, Antiookia, Jeruusalemma ja Moskva patriarh ning mitmete teiste kohalike kirikute juhid või esindajad.

http://www.meiekirik.ee/index.php?option=com_content&task=view&id=536&Itemid=1

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)