Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Nõo kiriku laulvad musketärid juubeli lävel

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Nõo kiriku meesansamblis laulavad Mati Koonukõrb (vasakult), Ingmar Laasimer, Laurits Leedjärv, Madis Kanarbik, Bert-Ove Laasimer, Margus Liiv ja Mart Jaanson. Heli Leedjärv      Väikese kiriku meesansambel on laulnud 20 aastat ja annab sel nädalal sünnipäeva puhul kaks kontserti.
Kevadel 1990 asutas Nõo koguduse organist ja koorijuht Agnes Laasimer meesansambli, kus praegu on seitse lauljat, neist viis asutamisajast. Kui 2003. aastal hakkas kogudust teenima muusikuharidusega õpetaja Mart Jaanson, liitus ka tema laulumeestega. Ansambli pesamuna on Bert-Ove, Ingmar Laasimeri täiseas lapselaps.
Mart Jaanson ütleb, et see oli õnnelik aeg, kui Nõos juhtusid ühel ajal elama hea lauluhäälega mehed. Nii sündis ansambel ja ajapikku on tekkinud omavahelised kõnekäänud, naljad, mis arusaadavad vaid asjaosalistele. Mehed mõistavad üksteist, aitavad üksteist, neil on hea omavaheline osadus. «Mehed on justkui musketärid, kelle diviis on «Üks kõigi, kõik ühe eest»,» ütleb Mart Jaanson.
Siiski on meestel erinev muusikaline maitse, kuid repertuaari valides leitakse kompromiss. Osale meeldib rohkem rõõmsam ja kergema sisu ning helikeelega muusika, kuid Jaanson tunnistab, et on osa repertuaari peale surunud. Muusikakriitikuna leiba teeninud Jaanson selgitab, et otsis siis kontserdikavadest eri palade vahel seoseid ja püüab nüüd sama teha.
Esitatakse ka võõrkeelseid laule, sest esinetud on kodumaast kaugemalgi. Keeltest nimetab Jaanson soome, rootsi, inglise ja saksa keelt. Esinemine Saksamaal oli paras vastupidavuse proovikivi, sest nii pikalt polnud varem laval oldud.
Kõige kaugem reis on ansambli viinud Kanadasse ja USAsse. See oli siis, kui õpetaja Mart Jaanson teenis Toronto Peetri koguduses. Aga meeldejääv on esinemine eesti kogudusele Petseris, kus kogeti sooja vastuvõttu.
Väga armastatakse isamaalise sõnumiga muusikat, tekkis ju ansambelgi taasiseseisvumise eel isamaavaimustusest kantuna. Osa laule kõlab praegu võib-olla vanamoeliselt, neil on teatud arhailine joon, aga see on Jaansoni sõnul ansamblile omane. Mart Jaanson ise tunneb huvi Nõos elanud Martin Lipu vastu, püüdes teda kui luuletajat rohkem ausse tõsta. Lipu tekste on kasutanud paljud muusikud nagu Rudolf Tobias, Mihkel Lüdig, Aleksander Läte jt – kogu omaaegne «kahurvägi».
Peatselt ilmub ansambli kolmas plaat, mis on juba lindistatud ja ootab tiražeerimist. Sellel kõlavadki laulud Martin Lipu tekstidele. Osa laule on lindistatud Viljandi Pauluse, osa Nõo kirikus. Tänulik ollakse Kalle Kivistikule, kes oli töö käigus meestega väga kannatlik.
1993. aastast juhib ansamblit Margus Liiv, Jaansoni sõnul tõeline koorijuht ja psühholoog, kes oskab õigel ajal pead silitada ja õigel ajal pahandada. Tema truudus ansamblile on imestamapanev, sest elu on viinud ta pealinna.
Agnes Laasimer on jäänud ansambli heaks ingliks, kes mehi orelil saadab ja lauluharjutusi talub, sest proovid toimuvad Agnese ja Ingmari kodus. Naised ongi ansamblile «taustajõud», sest näiteks observatooriumi direktor Laurits Leedjärv viibib tööülesannete tõttu kodust palju eemal, ansamblis laulmine tähendab tema perele suurt ohverdust.
«See on kosmiline jõud, Püha Vaim, mis lubab meil oma missiooni täita, et meie, elujõulised mehed, võime kirikus laulda. Ansambli häälematerjal on väga hea: Ingmar on hea bass, Madis jälle bariton. Mina olen väike nüri tenor, keskmise hääle hoidja. Võiks püüda paremini laulda, aga kõige olulisem on meeste pühendumus ja usk,» kinnitab Mart Jaanson.
Nõo kiriku meesansambli sünnipäevakontserdid on 9. aprillil kell 19 Tartu Jaani kirikus ja 10. aprillil kell 16 Nõo kirikus.

Rita Puidet