Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Nõidadest ja kurjadest vaimudest

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Hingede aeg. Arvatakse, et nüüd on jälle sobilik vanad paganlikud rituaalid kolikambrist välja tuua. Kultuuriüritusi avatakse loitsudega ja küünal aknal näitab esivanemate hingedele teed koju. Ja nii edasi.
Meie rikkalikest eba- ja paganausu kommetest jutustavad Kiviräha raamatud. Konkreetsemalt saame Meelis Friedenthali auhinnatud romaanist «Mesilased» lugeda, mida ja kuidas me uskusime 17. saj lõpus. Leideni noormees Laurentius Hylas sõidab postitõllaga läbi porise ja vihmase Liivimaa Tartu ülikooli ennast hingeteaduste alal täiendama. On raske näljaaeg, kurjade vaimude tähetund.
Dr Juhan Luiga, kes osavõtlikult jälgis kiriku tegemisi ja rahva usuelu, on ka põhjendanud usuelu haiglasi ilmeid alatoitluse ja füüsilise nõrkusega. Olukord, kus keha ei kaitse kokkupuutest vaimumaailmaga ja kus puhastumata inimesele reeglina lähenevad esmalt langenud vaimud. Laurentius leiab end Liivimaal olukorras, kus igal sammul möllavad nõiad ja muud üleloomulike võimetega tegelased.
Ta räägib oma probleemide puntrast pastoriga, kellel on kiriku tarkust, aga seda ei ole suudetud viia rahva hulka.
Ja ega olukord praegugi parem pole. Ikka soovitakse kogeda midagi erilist ja kõrget. Koolitatakse nõidu ja erivõimetega tegelasi. Teisalt leidub ikka vaimselt abituid inimesi, keda annab manipuleerida ja rahast lagedaks teha. Kirik kuidagi liiga rahulikult vaatab pealt, kuidas ta liikmed küsivad deemonitelt nõu kaardipaki abiga ja imetlevad nõidade tarkust. (On isegi nii targad, et saadavad inimesi kirikusse ristima.)
Kui suhtlus on olnud valede vaimudega, ei järgne sellele tasadust, pikka meelt, ligimesearmastust, rahu.
Kirikuisad ütlevad, et esimene nägemine vaimus on oma pattude nägemine.
Õpetajad, aidake Mihkel Kärmast «Pealtnägija» saates, kes üksi võitleb kurjade vaimudega. Kirjutage oma mõtteid ja kogemusi sel teemal!
Evi Sepp
Amblast

Toimetuse kirjakast:
Aadress: Ülikooli 1, III k, 51003 Tartu
E-post: ek@eelk.ee