Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Narva võib saada unistuste oreli

19.01.2009 | | Rubriik: Online artiklid

 

 

 

Esmaspäeval kuulutati Narva Aleksandri kiriku oreli soetamise riigihanke võitjaks Hispaania oreliehitusfirma Grenzing. 2007. aastal tunnistati Gerhard Grenzing Euroopa parimaks oreliehitajaks.
 

Narva Aleksandri kiriku organisti ja muusikajuhi Tuuliki Jürjo sõnul osales kiriku oreli riigihanke konkursil lisaks Grenzingi oreliehitusfirmale Sloveenia firma Scrabl. "Tavaliselt Grenzingi firma riigihangetel ei osale ja ta on isegi ära öelnud ühe Prantsuse riigi tellimuse," rõõmustas Tuuliki Jürjo maailma tipporelimeistri nõussejäämise üle.

Tuuliki Jürjo on mänginud Gerhard Grenzingi valmistatud oreleil Barcelona Santa Maria del Pi kirikus ja Palma de Mallorca Sant Augustí kirikus. "Nende pillide kõla on fantastiline. Iga organist unistab sellisest pillist," arvab Jürjo.

Uue oreli umbkaudne hind on 16 miljonit krooni, millele lisandub käibemaks. Planeeritava oreli rahastaja oleks Eesti riik, Narva linn. Samuti plaanib kogudus esitada rahastamistaotluse ettevõtluse arendamise sihtasutusele.

Omanimelise orelifirma juhi Gerhard Grenzingi näol on tegemist suurte kogemustega orelimeistriga, kes on 1972. aastast ehitanud ja restaureerinud üle 170 oreli maailma eri paigus: Saksamaal, USAs, Koreas, Hispaanias, Prantsusmaal, Itaalias, Jaapanis, Portugalis, Šveitsis jm. Grenzingi valmistatud on näiteks Brüsseli katedraali orel. 2006. aasta septembrist on Grenzing rahvusvahelise oreliehitajate ühingu president. 2007. aastal tunnistasid Euroopa oreliehitajad Gerhard Grenzingi Euroopa parimaks oreliehitajaks.

Narva Aleksandri kiriku tulevasele orelile on ette nähtud 3 manuaali 55 registriga, neist 12 keelregistrid. Orel on tüübilt Saksa romantiline orel Prantsuse ja Hispaania mõjudega.

Asjaosalised loodavad, et Narva Aleksandri kiriku uus orel valmib kolme aasta jooksul.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)