Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Narva on osake Eestist

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Narva on perifeeria – sellise pildi on loonud Eesti meedia linnast, kus 31. mai õhtul toimub heategevuskontsert Kuningas Arthuri gala.
Kontsert peetakse Narva Aleksandri kiriku varemetes ning saadud tulu läheb kiriku kuplitorni restaureerimiseks. Kontsertpäev algab erirongiga Tallinnast saabunutele Narva suurkirikus kell 12.30, jätkub ettekannetega linna ajaloost ning Eesti Sisearhitektide Liidu korraldatud seminariga. Samas antakse kätte liidu aastapreemia. Giidid tutvustavad linna vaatamisväärsusi.
Pärast linnaga lähemat tutvumist jätkub päev ühe tähtsama sündmusega koguduse elus. Nimelt tagastatakse Narva Aleksandri kogudusele Narva Jaani kiriku altaripiibel. Aleksandri kogudus on ainus neljast luterlikust kogudusest, mis linnas alles on jäänud. Kell seitse õhtul kulmineerub üritus Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontserdiga eesotsas dirigent Vello Pähniga. Kontsert toimub kiriku varemetes, seega peaksid inimesed riietuma vastavalt ilmale.
Kohalike osalusel
Narva Aleksandri koguduse organisti Tuuliki Jürjo sõnul osaleb suurejoonelisel kontserdil ka koguduse noortekoor ning paremad lauljad kooli laste- ja segakoorist. Lauldakse ühte ooperikoori osa, mis on küll väike, aga siiski oluline, nii saab Narva rahvas sümboolselt osaleda suurüritusel.
Kuna Narvas ega Ida-Virumaal pole ühtegi korralikku kontserdipaika, ongi üheks eesmärgiks saada kirik vastavasse seisukorda, mis võimaldaks kutsuda professionaalseid esinejaid. Narva Aleksandri kirikus on Tuuliki Jürjo sõnul väga hea akustika, kui mitte öelda, et üks paremaid Eestis. Juba suveks on planeeritud mitu toredat muusikalist projekti. Loomulikult unistatakse ka suurest ja korralikust kontsertorelist.
Kindlasti ei ole kirik pelgalt kontserdi pidamise paik. Põhilised on ikka jumalateenistused: praegu on seal peetud vaid tähtsamaid pühasid. Esialgu külm, tilkuv ja lagunev kirik rohkemat ei võimalda. Seega tehaksegi koostööd Kuningas Arthuri Fondiga, mis korraldab kontserte erinevate arhitektuuriliste objektide restaureerimise tarbeks raha hankimisega. Kontserdi põhirõhk taastamist ootavas kirikus on suunatud just ühiskonnas tähelepanu äratamisele. Klassikaraadio teeb kontserdist otseülekande ning ETV salvestust võib näha 28. juunil.
Narva Aleksandri koguduse õpetaja Villu Jürjole tähendab galakontsert sammu kiriku heakorra parandamisel, et kirik paistaks järjest enam linnapildis silma.
Sõprade toetusel
Jürjo arvab, et kohale tuleb ligikaudu 800 külastajat. Sponsorid ja korraldajad on müünud 500 VIP kohta, ERSO koosseis koosneb 80 inimesest ning meediale on jäetud 30 kohta. 200 kohta on koguduse liikmetele ja sõpradele. Kontserdi puhastulu peaks ulatuma 100 000 kroonini. Õpetaja Jürjo sõnul teeb selle summa suureks asjaolu, et tegemist on inimeste isikliku rahaga. Seega tänatakse kõiki eraisikuid, firmasid ja fonde, kes on võtnud nõuks üritust korraldada ja toetada.
1990. aasta detsembris tagastati kogudusele Narva Aleksandri kirik, mis on Eesti üks unikaalsem ning suuruselt teine kirik Tallinna Kaarli kiriku järel. Nii ei ole Narva pelgalt piirilinn, vaid ajalooliselt oluliste kultuurimälestistega Ida-Virumaa keskus.
Erle Iher