Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Narva kiriku tornis käib vilgas ehitustegevus

27.02.2008 | | Rubriik: Kirikuelu

Aasta ja mõni kuu kestnud Narva kiriku torni ehitus on peatselt lõpule jõudmas – torn pühitsetakse 27. juunil.

Õpetaja Villu Jürjo hindab kolmandalt korruselt algavat keerdtreppi. Fotod: Tuuliki Jürjo

Õpetaja Villu Jürjo hindab kolmandalt korruselt algavat keerdtreppi. Fotod: Tuuliki Jürjo
Tellingutes torn.

Tellingutes torn.

Narva Suurkiriku torni ümber ja sees valitseb praegu paras «möll»: väljas pannakse veel paika suuri paekivitükke, sees on käsil viimistlustööd. Kui torni kuuest korrusest ülemised on peaaegu valmis, siis alumistes pannakse põrandaid, trepiastmeid ja tehakse paljut muud. Kuskil on puudu põrandaliistud, kuskil turritavad seina seest välja elektrijuhtmed. tornis saadi tööle keskküte.
Tööde käiku iseloomustades ütleb koguduse õpetaja Villu Jürjo, et ehituse kõige suuremaks mureks on osutunud kivid. Neid on toodud Tallinna lähedalt ja neid on kulunud palju – umbes tuhat tonni, mis on pool vajaminevast kogusest. Kivid peavad olema suured ja pragudeta, kohalike firmade töömehed töötlevad neid ka kiriku juures.
Kiriku ehitust kommenteerides ütleb õpetaja Jürjo: «Inimesel on suur õnn, kui ta saab alt üles vaadata millelegi, mida ta on teinud, mis on temast suurem nii füüsilises kui ka vaimses mõttes.» Õpetaja kiidab ehituse sponsorit, puidufirmat Narova, kelle tööks on kõik puiduga seotu. «Kogu töö on fantastilise kvaliteediga,» ütleb Jürjo.
Torni ehitus algas novembris 2006, tornikiiver tõsteti üles torni möödunud aasta 1. augustil. Ehitab Tartu firma AS Eviko ja ehituse maksumuseks on ligikaudu 29,5 miljonit krooni.
Alt fuajeest viib kaks treppi teisele korrusele, mis on hästi kõrge ja kahe rõduga. Sinna on paigutatud vana, Viru-Nigulast toodud altar, mis õpetaja arvates on pärit kunagisest Tallinna diakonisside haigla kabelist. Torni ehitamise ajal hoiti altarit kirikuhoones.
Valmivas ruumis hakatakse väiksemale seltskonnale läbi viima näiteks ristimist või muud talitust, siin hakatakse edaspidi kirikulistele pakkuma kirikukohvi. Ka paigutatakse sinna harmoonium, mille 50 aastat tagasi kinkis kogudusele üks Narva-Jõesuu vanaonu, keda kutsuti Mustaks Kapteniks. Tegu on haruldase Mannborgi tööga, mida Euroopas on säilinud vaid paar eksemplari. Pilli restaureerib praegu meister Ago Tint.
Torni kõigil korrustel hakkavad paiknema koguduse muuseumi eksponaadid, neljandale on kavandatud moodsa tehnikaga konverentsiruum. Kõige kõrgemal on joogiautomaatide ja lauakestega kinnine vaateplatvorm. Torni pääsemiseks tuleb lunastada pilet ja jalavaeva vähendamiseks töötab lift.
Koguduse organist Tuuliki Jürjo ütleb, et torni pidulikuks avamiseks on plaanid tehtud ja need on vägevad: kõigepealt saab õues kuulata tornimuusikat, järgneb armulauaga kontsertjumalateenistus. Esimesed suvekontserdid on samuti paika pandud, algust tehakse Suurkirikus juba 29. mail. Selleks ajaks tuleb kirikusaal puhtaks teha ja digitaalorel kogudusemaja saalist sinna transportida.
Kuidas kogudus torni majandama hakkab, ei ole praegu veel selget ettekujutust, kuid õpetaja on selles osas optimistlik.  
Torn avatud, jätkuvad kiriku taastamistööd. Järgmise etapina hakatakse kiriku kõrvale maa alla ehitama riidehoidu ja tualette, kuhu viib kiriku seest külje pealt käik.
Kes koguduse vastu huvi tunneb, võib seda uurida hiljuti avatud kodulehelt Internetis www.eelk.ee/narva/.  

Rita Puidet

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)