Slava Ukraine

Narva kiriku torn sai kiivri

08.08.2007 | | Rubriik: Uncategorized
Pärast aastapikkust tööd kerkis kümneid tonne kaaluv paarikümne meetri kõrgune kiiver kui mänguasi uudistavate narvalaste silme all kõrgele torni.

Pärast aastapikkust tööd kerkis kümneid tonne kaaluv paarikümne meetri kõrgune kiiver kui mänguasi uudistavate narvalaste silme all kõrgele torni.

Kolmapäeval, 1. augustil tõsteti Narva kiriku torni tornikiiver. Torni ehitus on kestnud peaaegu aasta.

Kuigi Narvas oldi valmis juba möödunud esmaspäeva, 30. juuli hommikul Tallinnast tellitud Pekkaniska kraanaga kiivrit kirikutorni otsa tõstma, jäi oodatud kraana poolelioleva töö tõttu tulemata. Sobiv hiigel-kraana leiti Narva-Jõesuust firmast Ithal-Kraanad, kolmapäeva hommikuks kõrgus vägev tööriist Narva Suurkiriku kõrval.

Kui narvalaste jaoks oli tegu põneva sündmusega, siis koguduse õpetaja Villu Jürjo ütles, et 1. august oli nende jaoks tavaline tööpäev. Põhjust rõõmustada oli loomulikult nii temal, kiriku esindajana kohal viibinud kantsler Mati Maanasel, torni ehitaval aktsiaseltsil Eviko eesotsas töödejuhataja Tarmo Krammiga kui ka plekitöid teinud alltöövõtjast osaühingu Lumina Metall meestel. Viimaseid kiidab õpetaja tublideks ja täpseteks.

Ajani, mil kiiver tegelikult torni tõusma hakkas, kulus aga kogu pikk päev. Alles kümne paiku õhtul said kogunenud narvalased oodatud vaatepilti näha – seni oli tõstmist seganud tugev tuul ja osa ajast võtnud ettevalmistused. Selgus, et katus oli «ülekaaluline» – 20,5 tonni.

Et kraana võis üles vinnata vaid 18 tonni, pidi katus enne tõstmist natuke «kaalust alla võtma», on Villu Jürjo väljend. Aga elektroonilise juhtpuldiga kraana abil oli 26 meetri kõrguse kiivri paigaldamine kui «lapse tooli tõstmine». Ühtekokku on Narva kiriku torni kõrguseks nüüd 60 meetrit ja 70 sentimeetrit, betoonosa on sellest 31 meetrit.

Torni tippu ehivad kullatud rist ja muna, risti ja tornikiivri õnnistas 25. juulil Viru praost Avo Kiir, keda assisteerisid õpetajad Villu Jürjo ja Narva koguduses venekeelset tööd tegev Oleg Sevastjanov. Pärast õnnistamistalitust tõsteti rist valmis tornikiivrile.

Torni ehitustööd peaksid lõppema aasta pärast, selleks ajaks loodetakse valmis saada ka kuuekorruselise hooneosa sisetööd. Ehitustööde lepingu kohaselt on tööde maksumuseks hinnatud üle 29 miljoni krooni.

Ehitatavasse torni tulevad ruumid koguduse töö tarbeks, esinejatele harjutusruumid ja muu vajalik, kiriku taastamine jätkub. Kirik valmis 1884. aastal, sai pommitabamuse sõja ajal ja kannatas halva kohtlemise all nõukogude võimu perioodil.

Rita Puidet

Üks kommentaar artiklile “Narva kiriku torn sai kiivri”

  1. Külaline says:

    siis järgmiseks peaks Narva kiriku torn saama mootorratta.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)