Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Naissaarel helises taas kirikukell

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tallinna merepäevade viimasel hommikul Lennusadamast reisilaeva Monika pardale astunutest ei olnud ma sugugi ainus, kelle sihiks oli jõuda jumalateenistusele Naissaare Püha Maarja kabelisse.

Vähemalt kaks veoautokasti täitus kirikulistest. Ise valisin jalutuskäigu väikse eesti-läti-soome seltskonnaga jalgrajal mööda mereäärt. Poolel teel liitus meiega veel üks vanaisa juuri otsima tulnud rootsi noormees. Viiekesi jõudsime kabeli juurde täpselt siis, kui kell juba kutsus jumalateenistusele.
Naissaarel elanud rannarootslaste Püha Maarja kabel sai nurgakivi aastal 1853, kuid hoone põletati maha Esimeses maailmasõjas. Eesti iseseisvudes saarele naasnud elanikud otsustasid ehitada uue kabeli, mis pühitseti sisse 1938. aastal, vaid paar aastat enne seda, kui saar taas elanikest tühjendati. See oli ainus eestiaegne hoone, mis pärast pikki okupatsiooniaegu saarel alles jäi.
EELK Tallinna Rootsi-Mihkli koguduse eestvedamisel on kabelit viimastel aastatel taastatud. Tänavu peeti igasuvist kiriku- ja kalmistupüha juba vägagi kiriku moodi pühakojas: kollases ristiga tornis helises kell, värskelt olid valminud orelirõdu, põrand, lagi ja aknad. Oma koha olid saanud altar, kantsel, lugemispult ning altariseina kaunis kappaltar – Andrei Lobanovi altarimaal, mille ustel on kujutatud kaunis loodusmotiiv ja seest avaneb kabeli nime järgi pilt neitsi Maarjast Jeesus-lapsega. Rootsist kohale toodud vanad pingid olid juba osaliselt paigaldatud ja kirikulisi täis.
Rõdul täitis oreli ülesandeid harmoonium, mille kõla täiendasid pidupäeval flööt ja tromboon. Koguduselaulud kajasid korraga kahes keeles. Lisaks Rootsi-Mihkli koguduse töötegijatele, liikmetele ja teistele huvilistele Eestist olid kohale tulnud mitmed kunagiste naissaarlaste järeltulijad Rootsist.
Pärast jumalateenistust kõnniti kirikukella saatel edasi surnuaiale, kus asetati lilli esivanemate haudadele ning Krimmi sõjas langenud ja Naissaare kalmistule maetud Inglise sõdurite mälestusmärgile. Suurbritannia esindaja märkis pärga tuues, et iroonilisel kombel on Krimm taas sõja keskmes. Viltu vajunud raudristide, aasalilledega kaetud rüüstatud haudade ja rannamändide keskelt kõlas veel ühine laul: «Aastad ja ajastud tulevad ja lähevad, põlv järgneb põlvele lennates. Ei iial vaiki taevased helid meid hellalt koju kutsudes.»
Naissaare kirikus toimub jumalateenistus sel aastal veel Viimsi kirikute nädala «Kodukirik kutsub» raames 8. septembril kell 12. Väljasõitu saarele korraldab Rootsi-Mihkli kogudus. Registreerimine 3. septembrini tel 644 1938 või e-aadressil rootsi-mihkli@eelk.ee.
Kirsti Malmi