Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Nädal algas hõimupäevadega

15.10.2014 | | Rubriik: Uudised

Laupäeval heisatakse hõimupäeva märkimiseks riigilipud. Kolm aastat tagasi märtsis võeti riigikogus vastu otsus tähistada hõimupäeva riikliku tähtpäevana.
Nagu ikka pakuvad hõimupäevad suurejoonelist programmi ja palju kohtumisi Eesti erinevates paikades (vt www.fennougria.ee ). Suurkontsertidel Tartu ülikooli aulas (16. okt kl 17), Viljandi muusikakooli orkestrimajas (17. okt kl 16) ja Tallinna Mustpeade majas (18. okt kl 17) saab hea ülevaate eri rahvaste rahvalaulu- ja pillimängutraditsioonidest: üles astuvad ersade ja mokšade Merema, mari kandleansambel Šõžarvlä, permikomi Mitša Asõv, isuri Šoikkulan Laulut, ingerisoome Talonmerkit. Sisse pääseb väikese tasu eest kohapeal.
Kuna hõimurahvaste unistuseks on rajada Jumalale ustavaid kogudusi, mis väljendavad ehtsalt kohalikku kultuuri, kus räägitakse ning ülistatakse emakeeles ja oma tava kohaselt, siis kõneldakse sellest laupäeval Tallinna metodisti kirikus kell 10 algavatel hõimukärajatel. Kõnelevad Anatoli Marõtšev (handi), Daniil Popov (komi), Arvo Survo (ingeri), Gerard Willemsen (saami). Avatud on hõimurahvastele pühendatud näitus ning kaasa teevad misjoni- ja piiblikooli õpilased. Kohal on rahvalaulik Mattias Sikku Valio (saami kristlik joigulaulja), udmurdi ansambel Inkrež, mari muusikud ja handi tantsijad.
Samal ajal on rahvusraamatukogu peasaalis rahvusvaheline konverents «Põlisrahvad, traditsioonid ja majandus», mis on pühendatud metsaneenetsi kirjaniku, luuletaja ja põhjapõdrakasvataja Juri Vella (1948–2013) mälestusele. Ettekannetega esinevad põlisrahvaste õigusküsimustele, etnoloogiale ning kulturoloogiale spetsialiseerunud asjatundjad Eva Toulouze, Vladimir Krjažkov, Nina Nesterova, Anzori Barkalaja, Ol Johan Gaup, Dmitri Harakka-Zaitsev, Art Leete.
Laupäeval peetakse lisaks nimetatule Haapsalus hõimupalvust ja Rakveres on vadjakeelne missa, pühapäeval jutlustavad külalised kuues kirikus. Kell 17 on aga Tallinna Jaani kirikus traditsiooniline oikumeeniline palvus, kus teenivad kaasa Tallinna koguduste ja Eesti Kirikute Nõukogu esindajad, jutlustab komi pastor Daniil Popov.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)